Ιωνικός

Ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea σημείωσε τη δεύτερη του νίκη, στα φιλικά προετοιμασίας, αυτή τη φορά επί του Ρεθύμνου, με 85-82, το μεσημέρι του Σαββάτου (07/09).

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν πολύ καλή κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Αντρονικασβίλι, ο 18χρονος Γεωργιανός γκαρντ, ο οποίος ήταν θετικός με 8 πόντους.

Από την άλλη, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης δεν αγωνίστηκε και έμεινε στη γωνία του πάγκου παρακολουθώντας την ομάδα του.

Αναλυτικά όσα αναφέρει στην ενημέρωσή του ο Ιωνικός:

“Ο Ιωνικός Νικαίας Affidea έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε ευστοχήσει ήδη σε πέντε τρίποντα και ήταν μπροστά με σκορ 21-18. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε το πάνω χέρι και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 37-45.

Οι παίκτες του Ιωνικού Νικαίας Affidea επέστρεψαν εντυπωσιακά από την ανάπαυλα και είναι χαρακτηριστικό πως σημείωσαν 33 πόντους στην τρίτη περίοδο για το 70-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χρησιμοποιήθηκαν κυρίως οι νεαροί παίκτες της ομάδας, οι οποίοι κατάφεραν να διασφαλίσουν το προβάδισμα και τη νίκη με 85-82.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους και έξι τρίποντα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Πέτρος Γερομιχαλός με 14 πόντους. “Διψήφιοι” ήταν και οι Τζαμάλ Τζόουνς (13π.) και Μπι Τζέι Στιθ (12π.).

Επόμενο φιλικό για την ομάδα μας την ερχόμενη Τρίτη (10/9), στο κλειστό του Πλάτωνα, με αντίπαλο τον Οίακα Ναυπλίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 70-59, 85-82

Ιωνικός (Κουφός): Μπατής 3 (1), Λόρενς 4 (1), Μπαρτ 22 (6), Δημάκος 2, Τοπάλι, Σανδραμάνης, Χατζηκυριάκος, Στιθ 12 (1), Τζόουνς 13 (2), Γερομιχαλός 14 (2), Σάφτενααρ 2, Κώττας 5, Αντρονικασβίλι 8″.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Φράνκαμπ 13 (3), Γαρέζος 1, Γκάρετ 3 (1), Γκόρντον 5, Χάρις 7 (1), Χότον 16, Καμπερίδης 2, Κουρέπης 4, Λαναράς 2, Μαραγκάκης 9 (2), Ραζής 4, Ουίλιαμς 16 (2).