Νταρουσάφακα-Μπασκόνια

Η μοναδική ομάδα που έχει χάσει φέτος από την Νταρουσάφακα και από την Μπούντουτσνοστ είναι από το βράδυ της Παρασκευής η Μπασκόνια! Ηττήθηκε στην Πόλη με 80-75 από την τουρκική ομάδα που πέτυχε μόλις την τρίτη της νίκη στην 20ή αγωνιστική της Euroleague.

Κανείς άλλος δεν είχε γνωρίσει ήττα και από τους δύο ουραγούς της διοργάνωσης, δείγμα των δυσκολιών που αντιμετωπίζει φέτος η Μπασκόνια, κυρίως από τραυματισμούς βασικών στελεχών της.

Βέβαια για μια ομάδα με ρεκόρ 9-10 που προσπαθεί να προλάβει το “τρένο” της οκτάδας, δεν είναι δικαιολογία η απουσία του Τόρνικε Σενγκέλια και του Τζέισον Γκρέιντζερ, κι ας είναι καταλυτικοί στο παιχνίδι της.

Η μαχητική Νταρουσάφακα έψαχνε την τρίτη της νίκη στη σεζόν και την πέτυχε πρώτα χάρη στην άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο και κατόπιν χάρη στη σπουδαία εμφάνισης του Τόνι Ντάγκλας αλλά και του Μάικλ Έρικ.

Ο πρώτος πέτυχε 21 πόντους με 4 τρίποντα κι είχε επίσης 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Έρικ είχε 18 πόντους από 9/11 προσπάθειεας και πρόσθεσε 5 ριμπάουντ, 2 block και δύο κλεψίματα.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 29-21 στην πρώτη περίοδο και 47-45 στο πρώτο 20άλεπτο που ήταν η… χαρά του παιδιού, αφού αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν απλώς να βάλουν περισσότερους πόντους από τον αντίπαλό τους και δεν ενδιαφέρονταν για την άμυνα.

Η Νταρουσάφακα, όμως, άλλαξε τη λογική της στην τρίτη περίοδο, άρχισε να παίζει ματς απ ζώνες για να περιορίσει τη δράση της Μπασκόνια και τα κατάφερε!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν αποκαρδιωτική στην επίθεση έχοντας 6/31 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο (5/17 διπ.-1/14 τριπ.) και από τη γραμμή των βολών πέτυχε… τους περισσότερους πόντους της (15/17).

Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε 75-68 με 3:25 για το τέλος και ο Ντάγκλας πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 78-70 με 91 δευτερόλεπτα για το τέλος, υπογράφοντας την μεγάλη νίκη της τουρκικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 45-47, 63-61, 80-75