Με μια ασύλληπτη εμφάνιση από τον αρχηγό του Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός ανέπνευσε την Παρασκευή (01/02) στο ΟΑΚΑ νικώντας την Εφές με 88-75 στην 21η αγωνιστική, φτάνοντας στο 9-12.

Ο Καλάθης τα έκανε όλα στο παρκέ και όταν λέμε όλα, εννοούμε όλα!

Πέτυχε 20 πόντους, έδωσε 13 ασίστ, πήρε οκτώ ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο, κέρδισε πέντε φάουλ, έπαιξε… αμυνάρα στον Μίτσιτς στο πρώτο ημίχρονο κι ως… συνήθως με αντίπαλο την Εφές, έχασε το triple double για δύο ριμπάουντ! Σκεφτείτε ότι ο συνδυασμός, πόντοι-ασίστ, βγάζουν 46 από τους 88 πόντους του Παναθηναϊκού για να αντιληφθείτε την επίδρασή του στο ματς!

Ο Νικ Καλάθης έβαλε από την αρχή τον Παναθηναϊκό στις “ράγες” ενός ρυθμού που βολεύει τους “πράσινους” στο ΟΑΚΑ. Έδωσε τον γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, ώστε να προλαβαίνει κατά το δυνατόν απροετοίμαστη την τουρκική άμυνα.

Παναθηναϊκός-Εφές
Ο Ίαν Βουγιούκας

Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πέτυχε 9 πόντους με 100% στην πρώτη περίοδο (4/4 βολές, 1/1 διπ., 1/1 τριπ.) και μαζί με τον Βουγιούκα στην αρχή (2/2 διπ. σε 5 λεπτά) και τον Κιλπάτρικ (5π.) οδήγησαν την ομάδα τους στο +8 του πρώτου δεκαλέπτου, 24-16.

Αν και βρισκόταν σε καλή επιθετική βραδιά, ο Παναθηναϊκός… ξέχασε την καλή άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου που ‘χε κρατήσει την Εφές στα 1/8 τρίποντα.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς με τον Σέιν Λάρκιν βρήκαν χώρους και χρόνους για να χτυπήσουν από τα 6.75μ. με αποτέλεσμα να μειώσει η ομάδα του Εργκίν Αταμάν  σε 32-30 στα μισά της β’ περιόδου. Ο Νικ Καλάθης βέβαια είχε κέφια, από δικές του ασίστ, ο Παναθηναϊκός πήρε συνολικά 10 πόντους στο ημίχρονο από Βουγιούκα-Παπαγιάννη και η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με 42-37 με 15/26 δίποντα (57,7%).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο

Κι αφού η Εφές έφτασε στους δύο πόντους, 63-61 στις αρχές της τρίτης περιόδου, πάλι ο Νικ Καλάθης ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Πέτυχε επτά αναπάντητους πόντους (φτάνοντας στους 20!) για το 70-61 και μετά έδωσε και τη 10η ασίστ του στον αγώνα, στον Γκιστ για το 72-64 με 5:25 για τη λήξη.

Ο Ντεσόν Τόμας

Ο Αμερικανός με 11 πόντους-10 ριμπάουντ έκανε μετά από καιρό μια εμφάνιση που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να περάσει έναν σημαντικό σκόπελο, καθώς μέχρι τέλος μαχόταν πλάι στον Καλάθη και με το σκορ του Ντεσόν Τόμας (14π.) και του Σον Κιλπάτρικ (13π.) βοήθησαν την ελληνική ομάδα να φτάσει στην τελική νίκη με 88-75.

Δείτε ΕΔΩ τις τρεις μαγικές ασίστ του Νικ Καλάθη στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-37, 61-56, 88-75.