Τόμπκινς

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας της Liga Endesa αφού την Κυριακή (09/12) νίκησαν και οι τρεις πρωτοπόροι, αν κι η Μπαρτσελόνα τρόμαξε για ένα ημίχρονο από τον ΜακΦάντεν!

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, ο άλλοτε πρώτος σκόρερ της Basket League Θάντους ΜακΦάντεν πέτυχε 14 πόντους (με 4/8 τρίποντα) στο πρώτο ημίχρονο στο Παλάου Μπλαουγκράνα και η Τενερίφη προηγήθηκε με 41-36!

Αν υπάρχει όμως κάτι που είναι “σημα κατατεθέν” του προπονητή της Μπαρτσελόνα, Σβέτισλαβ Πέσιτς, είναι η άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα “έπνιξε” την Τενερίφη.

Το σκορ έγινε 77-58 με 1:29 για το τέλος πριν η Τενερίφη μειώσει στο τελικό 77-73 με σερί 15-0 στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα (!), αλλά δίχως να αγχώσει την Μπαρτσελόνα!

Ο ΜακΦάντεν δεν σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο (είχε 0/3 τριπ.) κι ο Σάιθ με τον Αμπρομαΐτις ήταν με 16 πόντους οι πρώτοι σκόρερ της Τενερίφης.

Με πρώτους σκόρερ τους  Κρις Σίνγκλετον (12π.) Κέβιν Πάνγκος (11π.) Τομά Ερτέλ (11π.)  η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 10-1 ρεκόρ, μετά από 11 αγωνιστικές. Πιο πίσω της, στο 9-2 είναι η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπασκόνια.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε πολύ εύκολα την Γκραν Κανάρια με 87-63 μολονότι ο Σέρχιο Γιουλ είχε 1/8 σουτ!

Ο Τρέι Τόμπκινς (κεντρική φωτό) πέτυχε 19 πόντους με 5/6 τρίποντα σε 18 λεπτά συμμετοχής για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που είχε 12/26 τρίποντα, έναντι 3/22 της ομάδας του Βίκτορ Γκαρσία!

Από 10 πόντους για τους νικητές πέτυχαν και οι Γιούστα, Κάρολ, Φερνάντεθ.

Για την Γκραν Κανάρια μόνο ο Ντι Τζέι Στρόμπερι είχε διψήφιο αριθμό πόντων, με 11.

Στη Βιτόρια η Μπασκόνια νίκησε με 100-78 την Μπρεογκάν έχοντας 13/21 τρίποντα!

Ο Ντιόπ πέτυχε 20 πόντους με 7/7 σουτ και 5/9 βολές, 17 ο Τόρνικε Σενγκέλια, 15 ο Χίλιαρντ και 11 ο Γκρέιντζερ.