Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα (10-2) δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να νικήσει τη Μανρέσα, αλλά τελικά τα κατάφερε και έφυγε με το “διπλό” (75-84), η Ρεάλ Μαδρίτης (10-2) έβαλε κατοστάρα (104-93) στην Μπούργκος, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε η Μπασκόνια επί της Μπανταλόνα με 87-86.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς τα βρήκε πολύ… σκούρα κόντρα στη Μανρέσα, η οποία μέχρι και την τρίτη περίοδο έμεινε πολύ κοντά στους Καταλανούς.

Με 6:50 να μένουν για τη λήξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με έναν πόντο (68-69), αλλά στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά και τελικά να επικρατήσουν της μαχητικής Μανρέσα.

Πλέον οι “Μπλαουγκράνα” στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (13/12, 22:00) για τη 13η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο καλύτερος για τους νικητές με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Άντε Τόμιτς με 17, ενώ για τη Μανρέσα ξεχώρισε ο Ντέιβιντας Ντούλκις με 19.

Σημαντική νίκη σημείωσε η Μπασκόνια επί της Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση. Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να κρατά την κατοχή της μπάλας με το σκορ στο 87-86 και τους φιλοξενούμενους να μην προλαβαίνουν να κάνουν κάποιο φάουλ έτσι ώστε να διεκδικήσουν τη νίκη.

Κορυφαίος για τους Βάσκους ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια με 19 πόντους, ενώ για την Μπανταλόνα ξεχώρισε ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 20. Θετική ήταν η παρουσία του Νίκου Ζήση με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 17:28 λεπτά συμμετοχής.

Στο βραδινό αγώνα της Liga Endesa, η Ρεάλ Μαδρίτης (10-2) σημείωσε μία εύκολη νίκη κόντρα στην Μπούργος (104-93), πριν από τον αγώνα της με τον Ολυμπιακό (12/12, 22:00) για τη 13η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Τρέι Τόμπκινς ήταν φανταστικός για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, σημειώνοντας 27 πόντους με 5/9 τρίποντα, ενώ θετικοί ήταν και οι Έντι Ταβάρες (13 π, 11 ριμπ), Γκάμπριελ Ντεκ (16 π).