Σλούκας

Ο Κώστας Σλούκας έκανε ένα εντυπωσιακό double double και η Φενέρμπαχτσε νίκησε εκτός έδρας την Μπουγιουκτσεμετσέ με 92-68 για να φτάσει στο 11-3 στο Πρωτάθλημα Τουρκίας.

Λίγες μέρες μετά τη νέα της ήττα στη Euroleague από τη Βαλένθια στην Πόλη, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διασκέδασε τις εντυπώσεις στο Πρωτάθλημα Τουρκίας, στον αγώνα της Δευτέρας (30/12).

Με τον Μάλμολμ Τόμας να κάνει το ντεμπούτο του και με το μυαλό στον αγώνα της Πέμπτης (02/01) με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για τη Euroleague, η Φενέρμπαχτσε επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της.

Ο Σλούκας ήταν εντυπωσιακός με 17 πόντους (3/8 τριπ.) και 14 ασίστ σε 35:09 συμμετοχής! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μελίχ Μαχμούτογλου με 23 πόντους. με απολογισμό.

Ο νεοαποκτηθείς Μάλκολμ Τόμας πέτυχε 8 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Άλλους 17 πόντους πέτυχε ο Βέστερμαν, με τον Ομπράντοβιτς να ξεκουράζει τον Νάντο Ντε Κολό πριν από τον Ολυμπιακό.

Η Φενέρμπαχτσε έχανε 21-12 στο δεκάλεπτο και 40-32 στο ημίχρονο, όμως με 60-28 επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη και με διαφορά!