Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε το Ρέθυμνο με 79-71, στο δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά “Συμεών Μαυροσκούφης” και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό.

Ο Προμηθέας έδειξε την ανωτερότητά του στον αγώνα με το Ρέθυμνο, ο οποίος διεξήχθη στην Πυλαία στο πλαίσιο του τουρνουά “Συμεών Μαυροσκούφης”.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Κρητικούς να προηγούνται με 18-17.

Η συνέχεια ήταν περίπου η ίδια, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη κατάφερε να πάρει διαφορά επτά πόντων. Η αντίδραση του Προμηθέα ήταν άμεση και τελικά “γύρισε το παιχνίδι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Προμηθέα να προηγείται με 42-40.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Προμηθέας δεν έδειξε διάθεση να ρίξει το ρυθμό που είχε χτίσει από τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι Πατρινοί απέδωσαν ωραίο μπάσκετ και με διαδοχικά καλάθια εκτώξευσαν τη διαφορά στο +18 (65-47). Το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Προμηθέα και έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι 70-55 υπέρ της ομάδας του Μάκη Γιατρά.

Στην τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο απέδωσε καλύτερη άμυνα και κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά στους επτά πόντους, αλλά ο Προμηθέας με μπροστάρη τον Κατσίβελη κράτησε μία απόσταση ασφαλείας απο τους αντιπάλους του. Ωστόσο, η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν αρκετά μεγαλύτερη και τελικά ο Προμηθέας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επικράτησε με 79-71 του Ρεθύμνου και προχώρησε στον αυριανό τελικό. Εκεί θα βρει τον ΠΑΟΚ, οποίος νωρίτερα νίκησε με 89-75 τον Κολοσσό.

Πολύ σημαντική η συμμετοχή του Δημήτρη Κατσίβελη για την Πατρινή ομάδα. Από την άλλη πλευρά ο Μπρέισι Ντέιβις ήταν ο καλύτερος παίκτης των Κρητικών.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 42-40, 70-55, 79-71.