Ολυμπιακός Β

Σε ένα παιχνίδι ντέμρπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, ο Ολυμπιακός Β κατάφερε να επιβληθεί του Ερμή Λαγκαδά (64-58) το απόγευμα του Σαββάτου (21/09) για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τον Ερμή Λαγκαδά, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Πιο συγκεκριμένα, κατάφερε να προηγηθεί με με πέντε πόντους (14-9), ωστόσο με ένα σερί 6-0, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-15, αλλά ο Ερμής ήταν αυτός που χαμογέλασε στη λήξη της πρώτης περιόδου, καθώς με τρίποντο του Αποστολίδη πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα (17-15).

Στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν τη μερίδα του λέοντος και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Έτσι, κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (33-28), με τον Ολυμπιακό Β να παρουσιάζει αρκετά προβλήματα στα σουτ πίσω από την γραμμή των 6.75 μ., αλλά και γενικότερα στις επιθετικές του επιλογές.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η εικόνα των φιλοξενούμενων άλλαξε και η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη φάνηκε πιο αποφασιστική και σίγουρη για τις επιλογές της.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τη μείωση της διαφοράς στους δύο πόντους (43-42), στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και στο τελευταίο, ο Ολυμπιακός Β, μπήκε με την όρεξη να τελειώσει τον αγώνα.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 πόντους (46-52), αλλά ο Ερμής με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε και πάλι τον αγώνα σε ισορροπία.

Με 3:05 να μένουν για τη λήξη του αγώνα ο Ολυμπιακός Β μπόρεσε να πάρει και πάλι μία σημαντική διαφορά τεσσάρων πόντων (52-56), αλλά για ακόμη μία φορά ο Ερμής έδειξε ότι ήταν πολύ σκληρός για να… πεθάνει και ισοφάρισε ξανά σε 56-56.

Εκεί ο Βαγγέλης Τζόλος έκανε το βήμα μπροστά και με δύο σερί καλάθια και δύο εύστοχες βολές στο τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση, ο οποίος θα είναι ένας εκ των Πεντέλη – Ανατόλια.

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή (22/09).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-28, 43-41, 58-64