Κύμη

Η Κύμη πήρε μία σπουδαία νίκη στο κλειστό γυμναστήριο “Τάσος Καμπούρης” επί του Κολοσσού H Hotels με 91-86, για τη 16η αγωνιστική της Basket League, το απόγευμα του Σαββάτου (02/02).

Σε έναν αγώνα “ο θάνατός σου, η ζωή μου” Κύμη και Κολοσσός H Hotels κόντραραν τα ξίφη τους για το ποια ομάδα θα έχει πλεονέκτημα στη μάχη της παραμονής στην Basket League, με την ομάδα της Χαλκίδας να μην έχει στη διάθεσή της τον Κρις Χόρτον.

Ο Κολοσσός H Hotels ξεκίνησε πολύ καλύτερα και στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 9 πόντους (24-15) στην πρώτη περίοδο κι όλας.

Μέχρι και 2:27 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη σούταρε με το εκπληκτικό 80% (4/5) πίσω από την γραμμή των 6.75 μ., και πλήγωσε αρκετά την Κύμη, η οποία έψαχνε απαντήσεις.

Καρινιάουσκας

Σε αυτό το σημείο ο αγώνας γύρισε για την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού, καθώς ο Βάιντας Καρινιάουσκας, στο ντεμπούτο της δεύτερης θητείας του στην Κύμη, σημείωσε 8 πόντους πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου και μείωσε στους τρεις πόντους (27-24) τη διαφορά στο τέλος της.

Στη δεύτερη περίοδο η Κύμη συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικό μπάσκετ τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 και μετέτρψαν το 35-31 σε 40-35 και στη συνέχεια, με πρωταγωνιστές τους Τζεκουάν Λιούις (14 πόντοι, 4/5 τριπ.) και Ντεβόν Ουάσινγκτον (15 πόντοι, 3/3 τριπ.) κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της εκείνη τη στιγμή, τους εννέα πόντους (46-37).

Ουάσινγκτον

Με την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού να έχει πετύχει 7/11 τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα, το ημίχρονο έκλεισε με την Κύμη να προηγείται με οκτώ (49-41).

Στην επανάληψη η Κύμη ήταν εξαιρετική, καθώς έτσι όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο.

Για πρώτη φορά στον αγώνα οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων (55-43) και να δώσουν στη συνέχεια τη μεγαλύτερη τιμή στους 14 πόντους (60-46).

Ωστόσο, ο Κολοσσός αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σημαντικά με ένα κλέψιμο και buzzer του Τζειβόν Πίνκστον, ο οποίος έγραψε το 70-64 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός μείωσε πολύ γρήγορα με ένα επιμέρους 7-2 και έκανε το παιχνίδι “ροντέο”, καθώς στα πρώτα λεπτά το σκορ έγινε 72-71 με τον Στίβι Μπράουνινγκ να κάνει πράγματα και θαύματα.

Πίνκστον

Βέβαια, η Κύμη είχε πολύ καλή ψυχολογία και μπόρεσε με τον Σκοτ Σαγκς (15 πόντοι) να πάρει ξανά για τα καλά τα ηνία του αγώνα (84-74).

Το ρεσιτάλ του Στίβι Μπράουνινγκ δεν είχε τελειώσει και με δικούς του 5 πόντους μείωσε στους τρεις (85-82).

Η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη πλήρωσε τα πολλά της λάθη, μετρώντας 13 σε όλο τον αγώνα και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Αμερικανού γκαρντ δεν μπόρεσε να γυρίσει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Τελικά, η Κύμη πήρε τη νίκη με 91-86, χάνοντας για ένα καλάθι τη δυνατότητα να πιάσει  τη διαφορά του πρώτου αγώνα, στον οποίο είχε χάσει στο Βενετόκλειο με 97-90 και ανέβηκε στο 4-12, ενώ ο Κολοσσός H Hotels έμεινε ουραγός του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-13, καθώς έχει να δώσει ακόμα έναν αγώνα, αυτόν με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64. 91-86

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Σαγκς 15, Λιούις 19 (4/6 τριπ.), Γουίλιαμς 2, Τουντζιαράκης 11, Ουάσινγκτον 25 (5/6 διπ., 4/6 τριπ., 3/5 βολές), Τσιάρας, Πουλιανίτης, Μαργέλης, Μαραγκός 5, Μητσιμπόνας, Γερομιχαλός, Καρινιάουσκας 14.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Νεραντζάκης): Λι, Μαυροειδής 14, Ντιγκς 3 (1), Τσούπκοβιτς 2, Μπράουνινγκ 22 (8/11 διπ., 1/4 τριπ., 3/3 βολές), Γεωργαλής, Γεωργάκης 4, Αγγελάκος, Δημάκος 11 (1), Παπαδάκης, Κάρτερ 7 (1), Πίνκστον 18 (1)