Ιωνικός-Καρδίτσα

Με μπροστάρη τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο Ιωνικός επικράτησε 78-71 της Καρδίτσας στο κλειστό του “Πλάτωνα”, ανέβηκε στο 3-8 και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Αντίθετα, η θεσσαλική ομάδα, έπειτα από το πέρας 11 αγωνιστικών στην Basket League, έπεσε στο 1-10 και τα περιθώρια αρχίζουν να στενεύουν.

Κορυφαίος του αγώνα ο Μαυροκεφαλίδης με 23π.-8ρ.-5ασ., από κοντά ο Νταβόντε Λέισι με 19π., ο Ντιέγκο Κάπελαν είχε 11π. και ο Άνχελ Νούνιες 7ρ.

Από πλευράς Καρδίτσας, ο Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ είχε 15π.-5ρ.-4ασ., ο Σαΐντ Πρίτζετ 14π.-6ρ-4ασ. και ο Γιάννης Αγραβάνης 10π.-10ρ.

Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στον Τζάροντ Γουέστ, ο οποίος ανακοινώθηκε 20 λεπτά πριν από το τζάμπολ και αγωνίστηκε για 23:51, καταγράφοντας 6 πόντους (3/5δ., 0/3τρ.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο προερχόμενος από τρεις σερί ήττες Ιωνικός είχε πάνω από 55% στα δίποντα και 28% στα τρίποντα, ενώ η Καρδίτσα κάτω από 50% στα δίποντα και μόλις 22% στα τρίποντα.

Σε ριμπάουντ, ασίστ, λάθη και κλεψίματα υπήρχε ισορροπία, επομένως εύκολα μπορεί να παρατηρήσει κανείς ότι η εμπειρία του Μαυροκεφαλίδη (8/12δ., 2/3τρ., 1/2β.) έκρινε το ματς.

Με πέντε πόντους του Μαυροκεφαλίδη άρχισε το ματς, ενώ ο Λέισι τον υποστήριξε για να γραφτεί το 12-2 σε λιγότερο από 3 λεπτά.

Ο Τζίμι Μπέχαϊμ έδωσε λύσεις στην Καρδίτσα, αλλά, μεταξύ άλλων, χάρη σε δύο τρίποντα του Κάπελαν κι άλλο ένα του Νίκου Αρσενόπουλου, ο Ιωνικός μετέτρεψε το 14-13 σε 28-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +16 (31-15) και, παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων, ήταν διψήφια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Γκάμπροβσεκ να ανεβάζει ρυθμούς, η Καρδίτσα επανήλθε και από το -11 γύρισε στο -1 (66-65), μπαίνοντας για τα καλά σε τροχιά νίκης.

Ο Ιωνικός, πάντως, δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα κι όταν ο Λέισι έγραψε το 74-69 με λέι-απ στα 42”, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Γιάννης Αθηναίου έκανε λάθος, ο Άνχελ Νούνιες το εκμεταλλεύθηκε, έγραψε το 76-69 στα 23” και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71