Μονακό-Παρτιζάν

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο θρίλερ του Πριγκιπάτου κόντρα στη Μονακό με 88-84, αποτέλεσμα που της εξασφαλίζει την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς , η οποία την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (14/4, 21:30), έπιασε τις Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι Τελ Αβίβ στο 19-14, ενώ εκείνη του Σάσα Ομπράντοβιτς έπεσε στο 21-12 και κατέλαβε την 4η θέση της regular season.

Όλα αυτά υπό το βλέμμα του κορυφαίου Σέρβου τενίστα Νόβακ Τζόκοβιτς που εθεάθη περιχαρής στο φινάλε, όπως επίσης και αρκετοί ένθερμοί υποστηρικτές των φιλοξενούμενων στις εξέδρες του “Γκαστόν Μεντεσάν”.

Πρωταγωνιστές για την Παρτιζάν οι Ζακ ΛεΝτέι (22π.), Αλέκσα Αβράμοβιτς (22π.), Άλεν Σμάιλαγκιτς (12π.) και Τζέιμς Νάναλι (12π.).

Στον αντίποδα, ο Έλι Οκόμπο ήταν συγκινητικός με 23 πόντους, ενώ ο Άλφα Ντιαλό είχε 11π.-5ρ., ο Μάικ Τζέιμς 10π.-6ασ. ο Τζόρνταν Λόιντ 10π., ο Ντόντα Χολ 10π. και ο Ντονάτας Μοτεγιούνας 10π.

O Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 6 πόντους με 2/2 τρίποντα και 3 ριμπάουντ σε 18:04.

Δεν αγωνίστηκαν οι Ματιέ Στραζέλ από τη Μονακό και Ντανίλο Άντζουσιτς-Ούρος Τριφούνοβιτς από την Παρτιζάν.

Η Παρτιζάν είχε 53,3% στο δίποντο, 45,8% στο τρίποντο και 23/27 βολές, ενώ η Μονακό 62,2% στο δίποντο, μόλις 5/16 τρίποντα και 13/15 βολές.

Ισορροπία καταγράφηκε σε ριμπάουντ (26-27), ασίστ (13-13), κλεψίματα (7-5) και λάθη (13-14).

Η Μονακό προηγήθηκε 10-1 με 10-0 σερί και αμέσως μετά 12-2. Η Παρτιζάν σκόραρε μόνο με βολές για 3,5 λεπτά, όταν ο Σμάιλαγκιτς πέτυχε τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σοβαρότατο πρόβλημα στην επίθεση, αλλά στο τέλος του α’ δεκαλέπτου αφυπνίστηκαν και μετέτρεψαν το 20-11 σε 20-18, προτού ο Οκόμπο γράψει το 22-18 με buzzer λέι-απ.

Χάρη στον Αβράμοβιτς, ο οποίος έβαλε 14π. στη δεύτερη περίοδο, η σερβική ομάδα προσπέρασε και έφτασε μέχρι το +10 (32-42), ώσπου ο Οκόμπο είπε και πάλι την τελευταία λέξη με τρίποντο (όχι buzzer αυτή τη φορά).

Οι 35 πόντοι της Μονακό στο ημίχρονο ήταν οριακά παραπάνω από αυτούς που είχε σημειώσει κόντρα στην Μπαρτσελόνα (34) στις 14 Δεκεμβρίου (τελικό σκορ 63-69) και απέναντι στον Ολυμπιακό (31) στις 10 Ιανουαρίου (τελικό σκορ 64-60).

Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του α’ μέρους, η Παρτιζάν πήρε το προβάδισμα και σταδιακά το διεύρυνε, με αποκορύφωμα το +15 προς τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Η Μονακό πέτυχε 13-0 σερί και έφτασε στο -2, όμως, οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν εκ νέου την απόσταση. Το ίδιο συνέβη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν το 68-70 μετατράπηκε σε 68-75. Οι φωνές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχαν πιάσει τόπο, αλλά όχι για πολύ.

Ο αθόρυβος, μέχρι εκείνη τη στιγμή, Μοτεγιούνας μπήκε στην εξίσωση και συνέβαλε τα μέγιστα για το 8-0 που έφερε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού μετά από αρκετή ώρα. Ακολούθησαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ώσπου στα 34,7” ο Τζέιμς έκανε λάθος και στα 17,3” ο Πάντερ έγραψε το 80-84 με τρίποντο. Η Παρτιζάν είχε ξαναγίνει αφεντικό.

Ο Τζέιμς απάντησε άμεσα, αμέσως μετά ο ΛεΝτέι κατέγραψε το εντυπωσιακό 13/14 στις βολές, ο Οκόμπο μείωσε (84-86) με 2,1” στο ρολόι, αλλά ο Αβράμοβιτς είχε 2/2 από τη γραμμή και όλα τελείωσαν, με ύστατη ενέργεια το άστοχο πολύ μακρινό σουτ του Τζέιμς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-42, 56-62, 84-88