ΠΑΟΚ

Τη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ επί του Χολαργού με 80-73, στην Πυλαία, το απόγευμα του Σαββάτου (02/03) για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε κάπως νωθρά και έδωσε τη δυνατότητα στον Χολαργό να προηγηθεί άμεσα με 9-3.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε και με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά (11-9), αλλά ο Χολαργός ήταν πολύ μαχητικός και μπόρεσε να προηγηθεί εκ νέου με 17-13, 2:31 πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που “χαμογέλασαν” στο τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς πήραν βραχεία κεφαλή με 18-17.

ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μόνο που ο ΠΑΟΚ ήταν κάπως πιο αποτελεσματικός.

Με το σκορ στο 23-22 υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θέλουν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα υπέρ τους.

Τελικά, το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με έξι πόντους (37-31) και από πλευράς Χολαργού τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να έχει σημειώσει 10 πόντους και να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του.

Γιάνκοβιτς

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και ανέβασε σταδιακά τη διαφορά του ακόμα και στο +22 (66-44), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 66-46, υπέρ των γηπεδούχων.

Σημαντικός παράγοντας σε αυτήν την επιθετική έκρηξη του ΠΑΟΚ, καθώς πέτυχε 29 πόντους στην τρίτη περίοδο, ήταν η παρουσία του Λίνου Χρυσικόπουλου (16 πόντοι).

Στην τέταρτη περίοδο και καθώς όλα έδειχναν ότι ο αγώνας είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Χολαργός προσπάθησε να κάνει μία τελευταία, απέλπιδα, προσπάθεια να μαζέψει ότι μαζεύεται.

Γκος

Έτσι, μείωσε ακόμα και στους έξι πόντους (77-71) και με έξι δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα ο Μιλένκο Τέπιτς “σκότωσε” τον Χολαργό με τρίποντο για να στείλει τη διαφορά στους 9 (80-71).

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ο οποίος έγραψε το τελικό 80-73.

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-6 και ανέβηκε προσωρινά στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη ο Χολαργός υποχώρησε στο 8-9, αλλά ακόμα και έτσι είναι δύο νίκες πάνω από τον Άρη στη μάχη για τα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73