Βιλερμπάν-Εφές

Έξι ημέρες πριν από το ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, η Εφές πέρασε δύσκολα από την έδρα της Βιλερμπάν (90-89), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβηκαν στο 12-12 και προσέγγισαν την οκτάδα, ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν τέταρτη σερί ήττα, υποχωρώντας στο 8-17 (το ίδιο ρεκόρ έχει κι ο Παναθηναϊκός).

Γουίλ Κλάιμπερν (20π.-4ασ.), Σέιν Λάρκιν (16π.-5ασ.), Ελάιτζα Μπράιαντ (14π.-10ρ.) και Ροντρίγκ Μπομπουά (12π.), έκαναν τα περισσότερα για την Εφές, που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Βασίλιε Μίτσιτς.

Νάντο Ντε Κολό (20π.) και Γιουσουφά Φαλ (15π.-5ρ.), προσπάθησαν για νίκη της Βιλερμπάν, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Χειροκρότημα και αποθέωση για την κατάκτηση του γαλλικού Leaders Cup:

Το buzzer του Ρετίν Ομπασοχάν που έγραψε το 49-45 του α’ ημιχρόνου:

Αγωνιζόμενη με το μαύρο χρώμα του πένθους λόγω των δεκάδων χιλιάδων θυμάτων των σεισμών στην Τουρκία, η Εφές έκλεισε με 13-0 σερί την τρίτη περίοδο.

Η Βιλερμπάν, πάντως, αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το 73-82 σε 82-82 κι αμέσως μετά σε 86-83.

Ο Ντι Μποστ με το πρώτο εύστοχο τρίποντο έπειτα από τέσσερις “σκάρτες” προσπάθειες έγραψε το 89-86 στα 53”.

Ο Κλάιμπερν μείωσε με 2/2 βολές στα 40”, ο Μποστ αστόχησε, ο Μπράιαντ πήρε το ριμπάουντ και ο Μποστ έκανε φάουλ στον Κλάιμπερν, ο οποίος αποδείχθηκε ψύχραιμος στα 5”, διαμορφώνοντας το τελικό 89-90, αφού ο Μποστ δεν λειτούργησε σωστά στην τελευταία επίθεση της Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 49-45, 61-72, 89-90