Η Λιμόζ νίκησε με 82-76 το Σάββατο τη Νανσί, πριν υποδεχτεί την ΑΕΚ την Τρίτη (7/3) στην 4η αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Ήταν αγώνας για την 22η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με τη Λιμόζ, να φτάνει στο 11-11 ρεκόρ, αφήνοντας την αντίπαλό της στο 8-14.

Ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο έγινε η διαφορά για την ομάδα του Μάσιμο Κανσελιέρι, αφού στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Η Λιμόζ ξέφυγε με 8 πόντους, 79-71 στο τελευταίο λεπτό για να φτάσει στο τελικό 82-76.

Ο Μπράις Τζόουνς (κεντρική φωτογραφία-αρχείου) ήταν πρώτος της σκόρερ, με 23 πόντους (7/11 διπ., 2/4 τριπ, 3/3 βολές), ενώ ο Κένι Κάντζι είχε 15 πόντους-15 ριμπάουντ!

Tα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 56-55, 82-76

Basketball Champions League 2022-23: Πρόγραμμα-αποτελέσματα-βαθμολογίες