Σε ένα φανταστικό παιχνίδι σε μια ατμόσφαιρα που θα ζήλευαν πολλές ομάδες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε τον Προμηθέα στην Πάτρα με 76-68 το βράδυ της Δευτέρας (5/11) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο απολαυστικός Προμηθέας Πάτρας κοίταξε τον Πρωταθλητή Ελλάδας στα μάτια στο μεγαλύτερο μέρος του προημιτελικού κι αν δεν ήταν τόσο άτυχος ίσως είχε περισσότερες ελπίδες για κάτι καλύτερο!

Άτυχος, διότι σαν να μην του έφταναν τα προβλήματα τραυματισμών και η απουσία του Οκτάβιους Έλις, έχασε μετά από 12 λεπτά αγώνα τον Λάνγκστον Χολ ο οποίος τραυματίστηκε κι αποχώρησε υποβασταζόμενος. Σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 29-31 κι έγινε 32-31 για τον Προμηθέα με τρίποντο του Μπράουν και τους γηπεδούχους να έχουν 5/7!

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με 10-0 σερί και προηγήθηκε 41-32 3:15 για το ημίχρονο σκοράροντας κυρίως μέσα από τη ρακέτα, από όπου είχε 14/20 στο πρώτο ημίχρονο που τελείωσε με 46-39. Κορυφαίος του ήταν ο Νικ Καλάθης με 13 πόντους στα πρώτα 11 λεπτά από 2/2 βολές, 4/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης (11π.) ήταν καταλυτικός στο παιχνίδι της ομάδας του Μάκη Γιατρα στο πρώτο μέρος (11 από τους 13 πόντους του)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε την πίεση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο περιόρισε τη δράση των γηπεδούχων και κυρίως τους κούρασαν αφού με λιγότερες λύσεις, το όνειρο της τετράδας απομακρυνόταν.

Σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε ο “τελειωμένος” Τερέλ Παρκς. Ο Αμερικανός σέντερ που επρόκειτο να αντικατασταθεί επιστρατεύτηκε λόγω της απουσίας του Έλις, έκανε το ματς της ζωής του! Είχε 14 πόντους με 7/8 σουτ και 11 ριμπάουντ εκ των οποίων τέσσερα επιθετικά.

Ο Προμηθέας Πάτρας στερήθηκε και τον Ολεκσάντρ Λίποβι, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος αφού μετά την υπερπροσπάθεια του πρώτου 20λέπτου τον ενόχλησε το τράβηγμα που είχε πάθει την περασμένη εβδομάδα!

Ο Στεφάν Λάσμε ήταν ο παίκτης που πέτυχε τους περισσότερους πόντους του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παππάς έβαλε την “πινελιά” του με προσωπικά καλάθια ενώ ο Παπαπέτρου (6π.-9ριμπ.) έβγαλε πολλή από τη βρώμικη δουλειά.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 58-43 4:52 για την τρίτη περίοδο με συνεχόμενους πόντους του Κιθ Λάνγκφορντ, κι αισθάνθηκε ξανά τον Προμηθέα 8:57 για το τέλος όταν ο Γερομιχαλός μείωσε με τρίποντο 55-61. Δύο γρήγορα καλάθια των Λεκαβίτσιους-Παππά έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 10 και παρά την προσπάθεια του Παρκς που πάλευε μέχρι τέλους, οι Πατρινοί δεν κατόρθωσαν να απειλήσουν περισσότερο τον αντίπαλό τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 39-46, 50-61, 68-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ, Λίποβι 3 (1), Γκίκας, Τσαϊρέλης 13, Γερομιχαλός 5 (1), Κασελάκης 4, Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 5 (1), Μέιερ 6 (2), Μπράουν 11 (3), Λαναράς 3 (1), Παρκς 14.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 8 (1), Παπαγιάννης 4, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7 (1), Γκιστ 3, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 1, Καλάθης 15 (1), Μήτογλου.