Νίκλας

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της USK Πράγας στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει βαριά ήττα (54-85), σε ματς για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague Γυναικών.

Έπειτα από το τέλος του αγώνα, ο Θάνος Νίκλας δήλωσε: “Το επίπεδο δυσκολίας ήταν πολύ μεγάλο, το ξέραμε από την αρχή.

Η Πράγα ήταν φιναλίστ πέρυσι στη διοργάνωση, είναι η ίδια ομάδα, παίζουν χρόνια μαζί, ήρθαν πλήρεις εδώ σήμερα.

Στο πρώτο ημίχρονο, αν εξαιρέσω τα πρώτα πέντε λεπτά και το πώς ξεκινήσαμε, θεωρώ ότι παλέψαμε αρκετά.

Στο δεύτερο, δυστυχώς δεν είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση, τους δώσαμε εύκολα καλάθια, κάτι που δεν θέλαμε, η διαφορά άνοιξε παραπάνω από την εικόνα που είχαμε και αξίζαμε.

Παρ’ όλα αυτά, δεν μπορούμε να μείνουμε εκεί. Συνεχίζουμε, ο στόχος μας παραμένει το πρωτάθλημα και το Σάββατο, έχουμε ένα ματς με τα Γιάννινα“.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον, από την πλευρά της, σχολίασε: “Σίγουρα, παίζαμε με μία πολύ καλή ομάδα, ισχυρή ομάδα, με καλές παίκτριες, όμως, νομίζω είχαμε ένα σχετικά καλό πρώτο ημίχρονο, μέχρι τα μέσα του ματς είχαμε καλά στοιχεία.

Πρέπει να κρατάμε αυτό το πρόσωπο για 40 λεπτά, δεν το κάναμε, κάποιες φορές χαλαρώσαμε νομίζω. Πρέπει να το ξεχάσουμε, να κοιτάξουμε μπροστά”.