Μεγάλη νίκη για την Εθνική Εφήβων με 82-74 επί της Λετονίας στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 του Βόλου. Μπορεί για 36 λεπτά να ήταν πίσω στο σκορ, όμως οι Νικολαΐδης και Σωτηρίου πήραν από το ”χέρι” την ομάδα και την οδήγησαν σε μια σημαντική και αγχωτική επικράτηση. Αύριο, Κυριακή 28/7, ο δεύτερος αγώνας απέναντι στη Γαλλία, μια τελείως διαφορετική… αποστολή!

Το ξεκίνημα για τους παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν ήταν καλό. Η επιθετική δυστοκία κράτησε χαμηλά το ελληνικό σκοράρισμα, την ώρα που οι Λετονοί προηγήθηκαν με 15-4 στο 5′. Η διαφορά έφτασε δις στο +13 (26-13 και 28-15), όμως ο Νικολαΐδης από τα 6.75 έγραψε το 28-18 της πρώτης περιόδου.

Θέαμα και εκτός αγώνα στο Βόλο

Η… ζημιά περιορίστηκε, η Εθνική έσφιξε την άμυνα της και κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα επιστρέφοντας στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι Κλωνάρας και Ρογκαβόπουλος πλαισίωσαν τον Νικολαΐδη, μειώνοντας στους έξι (44-38) στο 18′. Μεγάλο τρίποντο από τον Καράμπελα και ο Γεωργαλάς μείωσε στον πόντο για το 46-45 του ημιχρόνου.

Σημαντική η συμβολή και του ''Ρογκαβό''

Η ανατροπή πλησίαζε και οι πρώτες βάσεις για την μεγάλη ανατροπή μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Λετονοί ανέβηκαν εκ νέου στο +8 (56-48) μέχρι το 25′ και το καλάθι του πρωταγωνιστή, Άρη Σωτηρίου. Ο τελευταίος με τον Κουρτίδη και τον Νικολαΐδη ισοφάρισαν σε 60-60, όμως ο Μπερζέ σημείωσε το 63-60 του 30′.

Ο τρομερός Άρης Σωτηρίου

Το ντέρμπι… άναψε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Κουρτίδη να ισοφαρίζει εκ νέου (63-63) και τον Καράμπελα να δίνει το πρώτο προβάδισμα στο 32′ (67-66). Οι παίκτες του Ρέιμοντς Φελντμάνις επανήλθαν στην πρωτοπορία του σκορ στο 36′ με 73-69, οι Σωτηρίου και Κλωνάρας ισοφάρισαν ξανά (73-73) και στο 37′ ο Κιλπς σημείωσε τον τελευταίο πόντο των Λετονών (74-73).

Τα πάντα έκανε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Αλέξανδρος Νικολαΐδης

Ο Σωτηρίου με τον Νικολαΐδη έκαναν τα πάντα, η αμυντική προσπάθεια ήταν συγκινητική και ο παίκτης του Ηρακλή εκτέλεσε για τρεις για το 79-74 στο 38′. Μάλιστα, ο ίδιος (Σωτηρίου) διαμόρφωσε με 1/2 βολές το τελικό 82-74 για τον Γ’ όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74