Το Λαύριο ηττήθηκε με 74-62  την Τετάρτη από τη Νίζνι στη Ρωσία, στην 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του BCL, χάνοντας όμως και τη διαφορά της νίκης του (+9) στον πρώτο αγώνα).

Όμως αυτήν τη φορά, στη Ρωσία, ο Κάρτερ ήταν περισσότερο θεατής, παρά πρωταγωνιστής στον αγώνα καθώς χρεώθηκε από νωρίς με φάουλ κι αποβλήθηκε με το 5ο να είναι επιθετικό στη Δ’ περίοδο.

Είναι ενδεικτικό ότι ο Αμερικανός πρόλαβε να παίξει 13:34 στο παιχνίδι κι ουσιαστικά δεν μπορούσε να συνεισφέρει στην προσπάθεια της ομάδας του, μένοντας στους 7 πόντους του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τζέρι Σμιθ ανέλαβε τα ηνία στο σκοράρισμα, με 23 πόντους. Μάλιστα πέτυχε 7 συνεχόμενους και 12 από τους 14 του Λαυρίου, όταν η ελληνική ομάδα έκανε επιμέρους 14-2 και μείωσε σε 53-51 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, από το εις βάρος της 51-37 μετά από 26 λεπτά αγώνα!

Δεν έφτανε όμως ο Σμιθ, καθώς το Λαύριο ηττήθηκε κατά κράτος στο ριμπάουντ.

Οι Ρώσοι είχαν 48 έναντι 22 της ελληνικής ομάδας και το χειρότερο, ότι είχαν 19 επιθετικά, έναντι 16 αμυντικών του Λαυρίου, που σημαίνει ότι ήταν κυρίαρχοι στην ελληνική ρακέτα!

Κακλαμανάκης (12π.) και Λιούις (11π.) το πάλεψαν , ο Μουράτος ήταν πολύ άστοχος (4π. με 2/5 διπ., 0/6 τριπ.) και στο τέλος, η Νίζνι ξέφυγε πάλι για να καλύψει το -9 του πρώτου αγώνα με τη νίκη της, 74-62, την πρώτη της στον όμιλο που φυσικά περιπλέκει την κατάσταση για την πρόκριση της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62