Ντόντσιτς

Ο Λούκα Ντόντσιτς ανέλαβε την ευθύνη της ήττας της Σλοβενίας από την Πολωνία με 87-90, ενώ αποκάλυψε πως έκανε ένεση για να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο άσος της Σλοβενίας στη συνέντευξη Τύπου:

“Συγχαρητήρια στην Πολωνία, έκανε απίθανο ματς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είναι μεγάλο κατόρθωμα για εκείνους. Εμείς δεν μπήκαμε στο παιχνίδι όπως θέλαμε, επιστρέψαμε, όμως οι Πολωνοί πάλεψαν.

Δεν είμαι στο 100%, έκανα ένεση πριν από την τρίτη περίοδο. Είχα πολλά προβλήματα, αλλά έπαιξα άθλια, απογοήτευσα τη χώρα μου και αναλαμβάνω την ευθύνη για την αποτυχία. Είμαι ο Λούκα και πρέπει να είμαι ο καλύτερος. Θα αγωνιστώ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, αν προκριθούμε και αν είμαι υγιής.

Η Πολωνία έχει σπουδαία ομάδα, όπως και το Βέλγιο. Όλοι μας είχαν φαβορί, αλλά σε αυτό το EuroBasket όλοι είδατε ότι υπάρχουν πολλές καταπληκτικές ομάδες. Αυτή η διοργάνωση είναι το κάτι άλλο.

Δεν εξεπλάγην από την εμφάνιση του Πονίτκα, είναι σπουδαίος μπασκετμπολίστας, είναι ίσως επιπέδου NBA, αν και δεν είμαι GM κάποιας ομάδας”!

Δείτε το βίντεο με τις δηλώσεις του Ντόντσιτς στη συνέντευξη Τύπου και τα highlights του από το χθεσινό ματς:

Eurobasket 2022: Τα νοκ-άουτ μέχρι τον τελικό

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι τελικές βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022