Ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε το παιχνίδι της ζωής του στη Euroleague και με ρεκόρ καριέρας (28 πόντοι) οδήγησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχα στη δύσκολη νίκη με επί της Αρμάνι Μιλάνο στο Καλίνιγκραντ!

Ο Χάκετ θυμήθηκε τα χρόνια του ως σκόρερ ολκής, προτού μετατραπεί σε ένα σπουδαίο εργαλείο σε άμυνα και οργάνωση του παιχνιδιού, έβαλε μεγάλα σουτ και κράτησε όρθια την Πρωταθλήτρια Ευρώπης στα πολύ δύσκολα που της έβαλαν οι… συμπατριώτες του!

Με κορυφαίο από το πρώτο λεπτό, τον Ντάνιελ Χάκετ, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 19-13 στο δεκάλεπτο, δείχνοντας πώς η άμυνά της θα αποτελέσει το όπλο της.

Όμως υστέρησε σημαντικά σε αυτό το κομμάτι μέσα στη ρακέτα, όπου κυρίως ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι της έκανε ζημιά, ενώ μαζί με τους Γκουντάιτις-Σκόλα είχαν πετύχει πάνω από το 40% των πόντων της Αρμάνι.

Το κακό για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν πως στη β’ περίοδο ήταν απελπιστικά άστοχη και την έχασε με επιμέρους σκορ 13-26.

Παρά τη συνδρομή του Κώστα Κουφού που πήρε 3 από τα 8 επιθετικά της ριμπάουντ, η ΤΣΣΚΑ είχε 10/32 σουτ.

Για αυτό και η Αρμάνι έκανε σερί 12-0 κι από το 26-21 της ΤΣΣΚΑ στο 13:00 προσπέρασε 26-33 με 3:34 για το ημίχρονο και έφτασε και στο +8, 35-27 λίγο αργότερα.

Κι όλα αυτά ενώ το Μιλάνο είχε όλο κι όλο ένα εύστοχο τρίποντο σε 10 προσπάθειες στο πρώτο 20άλεπτο!

Η ΤΣΣΚΑ άρχισε με εκρηκτικό τρόπο το δεύτερο ημίχρονο αφού σε λιγότερο από τρία λεπτά έκανε 12-0 σερί για να κάνει το 32-41, 45-41!

Ο Χάκερ και ο Φόιγκτμαν “κουβάλησαν” την Πρωταθλήτρια Ευρώπης σε αυτό το διάστημα αφυπνίζοντάς την κι ο Μάικ Τζέιμς πήρε την μπαγκέτα για να πετύχει 12 πόντους στη Γ’ περίοδο (είχε μόνο 5 στο ημίχρονο) ώστε να αρχίσει η ΤΣΣΚΑ να χτίζει την κυριαρχία της.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε αντίθετη άποψη και με τρίποντό του οι Ιταλοί προσπέρασαν 61-59 στη λήξη των 30:00 με τον Ισπανό να έχει 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο.

Την τελική λύση την έδωσε πάλι ο Ντάνιελ Χάκετ (πρόσθεσε άλλους 10 και τελείωσε με 28 από 6/9 τρίποντα) αλλά και η άμυνα της ΤΣΣΚΑ.

“Κλείδωσε” τους Ιταλούς, τους οδήγησε σε λάθη, κυρίως σε λάθος επιλογές και μαζί με τον Μάικ Τζέιμς (τελείωσε με double double, 17π.-11 ασίστ) συν τη συνδρομή του Γιοχάνες Φόιγκτμαν (14π., 8 ριμπ.) η ΤΣΣΚΑ λυτρώθηκε φτάνοντας στην 11η φετινή της νίκη, κι αφήνοντας την ομάδα του Μεσίνα στο 8-8.

Στην επιστροφή του στη Ρωσία, ως αντίπαλος της ΤΣΣΚΑ, ο Ιταλός προπονητής είδε την ομάδα του να προδίδεται από το τρίποντο (6/21)!

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-39, 59-61, 78-75