Μνήμες του παρελθόντος μας ξύπνησε ο Μάνι Χάρις με το 36άρι που τράβηξε στην Τσεχία στέλνοντας την ΑΕΚ στην επόμενη φάση του Basketball Champions League μπαίνοντας στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ της μιας βραδιάς για την ΑΕΚ στην Ευρώπη.

Οι παίκτες-«πολυβόλα» άλλωστε ανήκουν ως επί το πλείστον σε άλλες εποχές και η πλούσια ευρωπαϊκή ιστορία της ΑΕΚ έχει να μας προσφέρει κάμποσες «καλαθομηχανές» που στο παρελθόν έγραψαν τη δική τους ιστορία πλάι σε αυτήν της «Βασίλισσας».

Τελευταία ανάλογη επίδοση με τη φανέλα της ΑΕΚ, είχε πετύχει ο Νίκος Χατζής πριν από 13,5 χρόνια, όταν σε αγώνα με την Μακάμπι Τελ Αβίβ πέτυχε 37 πόντους. Ήταν αγώνας για τη Euroleague της περιόδου 2004/05, στις 2 Δεκεμβρίου του 2004 στην 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Ο Χατζής πέτυχε τους 37 πόντους με 12/12 βολές, 2/5 δίποντα και 7/11 τρίποντα, στην ήττα της ΑΕΚ με 110-113.

Για ακόμη μεγαλύτερη επίδοση από του Χατζή πρέπει να πάμε περίπου 28 χρόνια πίσω, στις 24 Οκτωβρίου του 1990. Τότε ήταν ο Ρίτσαρντ Ρέλφορντ που πέτυχε 41 πόντους στην νίκη επί της Φονόλα Καζέρτα με 87-74 στο «Γ.Μόσχος» στο β’ γύρο του Κυπέλλου Κόρατς για την περίοδο 1990/91. Ο Ριτς είχε 7/9 βολές, 8/10 δίποντα και 6/10 τρίποντα!

Τα ρεκόρ του Ντάνι Βρέινς

Λίγο νωρίτερα, την περίοδο 1988/89 ο σπουδαίος Αμερικανός Ντάνι Βρέινς άφησε το δικό του στίγμα και μπήκε στη λίστα με τους καλύτερους σκόρερ της ΑΕΚ σε μια –ευρωπαϊκή – βραδιά!

Ο Βρέινς πέτυχε 40 πόντους στην ήττα της ΑΕΚ από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο Κύπελλο Κυπελλούχων του 1988/89 (98-108 στο Κάουνας στις 6/12/1988) και 37 στην ήττα από την Τσιμπόνα στο Ζάγκρεμπ με 94-82 στις 31/01/1989. Ξεπέρασε τους 30 πόντους άλλες τρεις φορές την ίδια σεζόν,  ενώ σε σύνολο οκτώ αγώνων είχε 240 πόντους, ήτοι, 30 πόντους ανά αγώνα!

Την ίδια χρονιά ο Μηνάς Γκέκος πέτυχε 38 πόντους στην εντός έδρας νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας του Άρβιντας Σαμπόνις, στο ΣΕΦ, με 109-95 στις 17 Ιανουαρίου 1989.

“Παγκόσμιος” και παντοτινός!

Τα μεγαλύτερα ρεκόρ σε ευρωπαϊκούς αγώνες όμως τα έχει ένα άλλος «μύθος» της μπασκετικής –και όχι μόνο- ΑΕΚ, ο Γιώργος Αμερικάνος!

Ο «Παγκόσμιος» πέτυχε 42 πόντους στο 2ο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών την περίοδο 1965/66 με αντίπαλο την Καζαμπλάνκα από το Μαρόκο, σε αγώνα που η ΑΕΚ νίκησε 113-96 στις 9 Δεκεμβρίου 1965. Στη ρεβάνς στις 16 Δεκεμβρίου πέτυχε 39 πόντους, αλλά η δεύτερή του καλύτερη επίδοση ήταν τη χρονιά του Κυπελλούχων του 1968: Στις 18 Ιανουαρίου πέτυχε 41 πόντους στην εντός έδρας νίκη επί των Βάσκων της CAS Βιτόρια στο 85-65 της ΑΕΚ στην πρώτη πρόκριση της χρυσής χρονιάς που κατέληξε στον θρίαμβο του Καλλιμάρμαρου.