Με το μοναδικό του καλάθι στον αγώνα, τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Σέρχιο Γιουλ χάρισε το τρόπαιο της EuroLeague στη Ρεάλ Μαδρίτης που νίκησε με 79-78 τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό του Κάουνας.

Με ηγέτη τον Σέρχι Ροντρίγκεζ, η Ρεάλ έμεινε όρθια στο τέλος, και έκανε 7-0 σερί στα τελευταία 2:10.

Το 78-72 του Ολυμπιακού στη Zalgirio Arena, έγινε 78-79 με τους Ισπανούς να αρπάζουν από τα χέρια του το Κύπελλο, που το κρατούσε για σχεδόν 39,5 λεπτά κι όλη την υπόλοιπη σεζόν αν αναλογιστούμε την φανταστική του πορεία.

Με το σκορ στο 78-77, στα 12” και την μπάλα στη Ρεάλ ο Ολυμπιακός είχε την επιλογή του φάουλ, αλλά προτίμησε την άμυνα.

Το καλάθι του Γιουλ, και το άστοχο του Κώστα Σλούκα στο τέλος, έδωσαν στη Ρεάλ το 11ο τρόπαιό της.

Δείτε το καλάθι του Γιουλ ΕΔΩ

Ο Αϊζάια Κάνααν πέτυχε 21 πόντους με 5/6 τρίποντα, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 29 πόντους-9 ριμπάουντ, κι ο ΜακΚίσικ 14 πόντους, όμως δεν αρκούσαν.

Πρώτος σκόρερ της Ρεάλ ήταν ο Σέρχι, με 15 πόντους, 9 ασίστ και καταλυτική παρουσία στην τελευταία περίοδο.

Ήταν ο αναμφισβήτητος MVP, αν αναλογιστούμε τι έκανε στο Game 5 με την Παρτιζάν και την παρουσία του στον ημιτελικό.

Η EuroLeague όμως, επέλεξε τον Ταβάρες για MVP, επίσης καταλυτικό στην πορεία της Ρεάλ στο πρώτο της τρόπαιο μετά το 2018.

Όλο το ενδιαφέρον από το τζάμπολ, ήταν στη μονομαχία των “θηρίων”, Ταβάρες-Φαλ, μόνο που σύντομα και παρά μια σχετική γρήγορη φθορά των ψηλών του, ο Ολυμπιακός πήρε σημαντικό προβάδισμα.

Ναι ήταν νωρίς ακόμα, αλλά με τον Αιζάια Κάνααν να αρχίζει με τρία τρίποντα και 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, τον Βεζένκοφ (9π.) και τον Παπανικολάου (6π.) να ακολουθούν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με double score, 24-12 μετά από 8:12 αγώνα!

Η Zalgirio Arena είχε “πάρει φωτιά” από τον ενθουσιασμό των περίπου 10.000 Ελλήνων φιλάθλων, όμως η Ρεάλ, έχει το ειδικό βάρος, το βάθος του πάγκου σε πλουραλισμό και ποιότητα, αλλά φυσικά και την εμπειρία για να αντέξει το εκρηκτικό ξεκίνημα των “ερυθρόλευκων”.

Η αλλαγή της άμυνας ζώνης από “ματς απ”, σε ζώνη προσαρμογής, βοήθησε στην απόκρουση των “κυμμάτων” επίθεσης του Ολυμπιακού, κατέβασε το ρυθμό του κι άρχισε να μειώνει.

Με 9-0 σερί έφτασε στους 3 πόντους (24-21) και μετά έδειξε να εκμεταλλεύεται καλύτερα το up tempo, ειδικά από τη στιγμή που πέρασε στο παρκέ ο Σέρχι Ροντρίγκεζ.

Με αυτόν οργανωτή (5 ασίστ) και τον Χεζόνια στο παρκέ (10π. στη β΄ περίοδο) οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα 31-29 με 6:16 για το ημίχρονο.

Έφτασαν έως το +4, (42-38) πριν ο Ολυμπιακός ισοφαρίσει με τον κορυφαίο του παίκτη στη Β’ περίοδο, Σακιέλ ΜακΚϊσικ (10π.) σε 45-45.

Ο Κάνααν έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού στην αρχή της τρίτης περιόδου.

Ο Αμερικανός πέτυχε 9 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, με δύο τρίποντα, μιμούμενος την εκκίνησή του στο πρώτο!

Ο Ολυμπιακός έφυγε με 5, 57-52 στο πεντάλεπτο, με τον Αϊζάια Κάνααν να έχει 18 πόντους σε 12:26 συμμετοχής, έως εκείνο τη σημείο!

Η Ρεάλ επέστρεψε για το 59-59 με τη δράση των περιφερειακών της, όμως με προσεκτικές επιλογές και σταθερά καλή την άμυνά του, ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 54 πόντων, 63-59.

Ο Βεζένκοφ που ήταν σταθερά θετικός, αλλά και σταθερά στο παρκέ, καθώς δεν είχε βγει ούτε για ένα δευτερόλεπτο, έστειλε τον Ολυμπιακό στο +7 με το τρίποντό του, (68-61)το πρώτο του εύστοχος μετά από πέντε άστοχα!

Ο Φαμπιέν Κοσέρ κρατούσε τη Ρεάλ στο παιχνίδι με τα τρίποντά του (71-67), όμως ο Βεζένκοφ, ο MVP της σεζόν εκτός από ακούραστος, ήταν και ασταμάτητος και με νέο τρίποντο έκανε το 74-67.

Το σκορ κόλλησε στο 74-70 για κάμποση ώρα, κι όσο η “κλεψύδρα” άδειαζε με τις ομάδες να εντείνουν την προσπάθειάς τους, κυρίως στην άμυνα!

Ο Κάνααν, ήταν πάλι “παρών” για το 78-72 με 2:10, με καθοριστικό καλάθι σε ένα τόσο κρίσιμο σημείο!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κέρδισε ένα challenge στα 1:28 για την κατοχή, με το σκορ στο 78-74, κι ενώ η αγωνία είχε κορυφωθεί!

Ο Σέρχι μείωσε με τρίποντο σε 78-77 στα 45” για να ακολουθήσει άστοχη προσπάθεια του Φαλ στα 21”.

Ο Γουόκαπ έκανε φάουλ στον Ροντρίγκεζ, κι η Ρεάλ είχε 12 δευτερόλεπτα στην τελευταία επίθεσή της!

Ο άποντος έως εκείνο το σημείο Γιουλ, έκανε το σουτ από τα 6 μέτρα κι η Ρεάλ προηγήθηκε με 79-78 στα 3 δεύτερα! Είχε κάνει 7-0 σερί σε 2:07…

Ο Σλούκας έκανε το τελευταίο σουτ του αγώνα, αλλά δεν βρήκε στόχο κι η Ρεάλ άρπαξε το τρόπαιο από τα χέρια του Ολυμπιακού…

Tα δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης: Η photo gallery του μεγάλου τελικού

Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης: Η ατμόσφαιρα και οι παρουσίες στη Zalgirio Arena (pics & vids)

Ολυμπιακός: Η πορεία χιλιάδων φιλάθλων προς τη Ζalgirio Arena (pics & vids)

Ολυμπιακός: To κόκκινο “ποτάμι” στο Κάουνας (vid & gallery)