Το’χουν οι αγώνες Προμηθέα-Λαυρίου να μας “κόβουν την ανάσα” φέτος και η πρεμιέρα των play offs δεν ξέφυγε από τον κανόνα! Με ηγέτη τον Νίκο Γκίκα οι Πατρινοί νίκησαν με 75-70 το Λαύριο που προηγήθηκε για 38 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα!!!

Σε μια εποχή που πολλές ομάδες παίζουν ακόμη και με πέντε Αμερικανούς ταυτόχρονα, η επιβλητική εμφάνιση του Νίκου Γκίκα με τη φανέλα του Προμηθέα, μοιάζει με “όαση”.

Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε 19 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ και έκανε τρία κλεψίματα για να οδηγήσει την ομάδα του στο αγχωτικό 1-0 επί του Λαυρίου!

www.allstarbasket.grΗ ομάδα του Χρήστου Σερέλη, έδειχνε πως μπορεί να κάνει το break στην Πάτρα, με όπλο την άμυνά του, αφού κράτησε χαμηλά στο σκοράρισμα τους γηπεδούχους.

Μετά το παρωδικό 9-8 στο ξεκίνημα, ο Προμηθέας δεν ξαναπέρασε μπροστά και το 31-35 του ημιχρόνου, προκαλούσε προβληματισμό στον Μάκη Γιατρά και το επιτελείο του.

Πόσο μάλλον όταν λίγο αργότερα, στα μισά της τρίτης περιόδου το Λαύριο έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της υπέρ του διαφοράς, στο +11, 47-36!

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Μιλόσεβιτς και τέσσερις του Γκίκα ξεσήκωσαν τον κόσμο στο “Δ.Τόφαλος” και το ματς ξανάγινε ντέρμπι!

Ο Μουχάμαντ Φαγιέ που έκανε double double με 11 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ, έβαλε την υπογραφή του και στο κρίσιμο σημείο. Ήταν εκείνος που έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 70-68 με 106 δεύτερα για το τέλος.

Το τέλος που βρήκε τον Προμηθέα να έχει 5/6 βολές, το Λαύριο 2/2 αλλά χαμένα και τα τρία σουτ που επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι έπειτα από το 70-70, με 1.28 για το φινάλε.

Μουρ, Γουίγκινς και Νίξον πέτυχαν 48 από τους 70 πόντους του Λαυρίου.