Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας έφυγε με το “διπλό” από την έδρα του Λαυρίου Aegean Cargo, με 85-73 με τον Νίκο Γκίκα να σημειώνει 17 πόντους, για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε πολύ δυνατά με την έναρξη του αγώνα και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού ήδη από την πρώτη περίοδο. Λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν μπροστά με εννέα πόντους  (25-16) για να τελειώσει η περίοδος με 27-18.

Η συνέχεια ανήκε στην πατρινή ομάδα, καθώς η διαφορά ανέβηκε στο +16 (41-25) για να κλείσει το ημίχρονο στο +12 για τον Προμηθέα (47-35).

Το Λαύριο δεν ήταν σε καλή μέρα και αυτό αποτυπώθηκε στην στατιστική του αγώνα, ευστοχόντας μόλις σε 2 από τα 13 τρίποντα που πήρε.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αντέδρασε και μάλιστα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (52-51) κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 17-4. Πρωταγωνιστής για το Λαύριο ήταν ο Ντορόν Λαμπ (12 πόντοι), σημειώνοντας τους πρώτους 5 πόντους της ομάδας του και δίνοντας το σύνθημα για την αντεπίθεση.

Βέβαια, η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκοπό να πάρει τον αγώνα. Έτσι, έβγαλε τον απαιτούμενο χαρακτήρα στο παρκέ και διατήρησε τη διαφορά σταθερά στους 5 πόντους (65-60).

Ο Προμηθέας ανέβασε εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους 10 (74-64), με τον Νίκο Γκίκα (17 πόντοι, 7/8 διπ., 1/2 τριπ.) να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει σε μια σημαντική νίκη επί του Λαυρίου με 85-73.

Ο Προμηθέας είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτοί ήταν ο Νίκος Γκίκας με 17 πόντους, ο Ρίον Μπράουν με 14, ο Οκτάβιους Έλις με 14 και ο Τόνι Μέιερ με 11.

Ο Προμηθέας Πάτρας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-3, ενώ από την άλλη το Λαύριο Aegean Cargo υποχώρησε στο 3-7.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 9 (1), Μιλόσεβιτς 14, Κουζέλογλου 5 (1), Τζόουνς 5, Νίξον 13 (1), Περράκης, Λεγκίκας 3 (1), Κακλαμανάκης 12, Λαμπ 12 (2), Οντιάσε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 14 (2), Γκίκας 17 (1), Λίποβι 2, Μέιερ 11 (1), Έλις 14, Γερομιχαλός 5, Χολ 8 (1), Σανδραμάνης, Παρκς 4, Σαλούστρος 4, Τσαϊρέλης 6, Λαναράς.