Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός

Με καλάθι του Σκότι Γουίλμπεκιν με 4,4 δεύτερα για το τέλος η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε τον Ολυμπιακό με 65-64 στο θρίλερ της Πέμπτης (07/02) στο Ισραήλ, υποχρεώνοντας την ελληνική ομάδα στην τρίτη συνεχόμενη ήττα της.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία του να πάρει τη νίκη, όταν στην τελευταία περίοδο πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Βασίλης Σπανούλης πετυχαίνοντας 12 από τους 16 του πόντους.

Μάλιστα ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε τους εννέα τελευταίους πόντους της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ, βοηθώντας τον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 64-63 με 14 δευτερόλεπτα για το τέλος πριν βάλει το κρίσιμο καλάθι ο Γουίλμπεκιν!

Η τελευταία ευκαιρία ήρθε στα τελευταία δεύτερα αλλά το σουτ του Πρίντεζη με το αριστερό, από τη θέση της… Κωνσταντινούπολης στον τελικό του 2012, αναπήδησε στη στεφάνη κι η Μακάμπι πανηγύρισε τη 10η νίκης της στη Euroleague σε 22 αγώνες.

Ο Ολυμπιακός δε, υποχώρησε στο 12-10.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ιδιαίτερα προσεκτικός στην άμυνά του, ειδικά μέσα στη ρακέτα του, ο Ολυμπιακός γνώριζε ότι από αυτό το κομμάτι θα εξαρτηθεί ο νικητής κι έδειξε από την αρχή έμφαση σε αυτό.

Ο Μιλουτίνοβ με τον ΛεΝτέι στην αρχή, αλλά κι ο Πρίντεζης με τον Μπόγρη, έδωσαν μάχες με τους δυνατούς ψηλούς της Μακάμπι και στην πλειονότητά τους βγήκαν νικητές. Έχοντας σε καλή μέρα τον Γουίλιαμς Γκος (10π. στο 20άλεπτο), ο οποίος έπαιρνε σωστές επιθέσεις και συνήθως τις τελείωνε σωστά, ο Ολυμπιακός είχε μονίμως το προβάδισμα.

Με μικρές μεν διαφορές, αλλά με τόσο χαμηλό σκορ κι ο ένας πόντος μετρούσε.

Οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75μ., αφού είχαν από 1/12 στο πρώτο 20άλεπτο!

Ο Ολυμπιακός, μάλιστα πέτυχε το μοναδικό του με 50 δεύτερα για την ανάπαυλα από τα χέρια του Στρέλνιεκς!

Τελείωσαν δε το ημίχρονο, με μόλις 2 ασίστ οι γηπεδούχοι και 3 η ελληνική ομάδα!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε στους 10 πόντους τον Γουίλμπεκιν (5/7 διπ., 0/5 τριπ.).

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο physical και συνήθως η έδρα επωφελείται, με την Μακάμπι να καταφέρνει να προσπεράσει. Όχι όμως με καμία σημαντικά διαφορά, αφού το 45-42 του 30:00 ήταν η μεγαλύτερη τιμή της!

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι έβαλε τη μπάλα βαθιά στη ρακέτα, προσπάθησε να παίξει περισσότερο με τον Μπλακ ο οποίος ήταν αποτελεσματικός, με εξαίρεση τις βολές κι έβαλε για τα καλά στη θέση του οδηγού την ομάδα του. Την ύστατη στιγμή ο Ολυμπιακός βρήκε, έστω δύο τρίποντα, αφού είχε φτάσει να έχει 1/20! Πρώτα ο Σπανούλης μείωσε 54-52 και μετά ο Τουπάν 57-55 με 3:40.

Η Μακάμπι έφτασε στο 63-58 με 1:27 για το τέλος, πριν ρίξει τις δύο τρίποντες βόμβες ο Σπανούλης για το 63-64 στα 14 δεύτερα! Αλλά μετά ο άλλοτε αγαπημένος παίκτης του Ντέιβιντ Μπλατ, Σκότι Γουίλμπεκιν, νίκησε τον Άξελ Τουπάν και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του…

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64