Το Περιστέρι κάλυψε διαφορά 21 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Ήφαιστος Λήμνου κράτησε τη νίκη, με το τελικό 77-71 και πήγε τη σειρά των προημιτελικών των playoffs της Basket League σε τρίτο αγώνα που θα γίνει το Σάββατο (25/5) στο Περιστέρι.

Ο Τζέρι Σμιθ είχε 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, double double έκανε και ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις, ενώ το έχασε για ένα ριμπάουντ και ο Έβανς του Ήφαιστου, που έπαιξε μεν με τη φωτιά στο τέλος αλλά δεν κάηκε. Το μεγάλο τρίποντο του Μούρτου για το 73-66 έπαιξε το ρόλο του, όταν το Περιστέρι άρχισε να καλύπτει μέρος της μεγάλης διαφοράς που έχανε στα μισά της τρίτης περιόδου.

Ο Ήφαιστος Λήμνου έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα και με τον Τζέρι Σμιθ να βρίσκεται σε φανταστική μέρα προηγήθηκε με 30-11 πριν λήξει η πρώτη περίοδος 30-13.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε 11/16 σουτ, έναντι 5/18 του Περιστερίου που έδειχνε να έχει αιφνιδιαστεί.

Κι αν βελτίωσε την άμυνά του, πάλι ο Σμιθ με τον Φρεϊμάνις βρήκαν τρόπο να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα του Περιστερίου στη β’ περίοδο, όταν κράτησε περίπου 3,5 λεπτά άποντο τον Ήφαιστο, έπειτα από το καταιγιστικό του ξεκίνημα.

allstarbasket.grΟ Σμιθ έφτασε στα 4/4 τρίποντα και τελείωσε το ημίχρονο με 18 πόντους (6/7 σουτ συν έξι ασίστ), την ώρα που ο Φρεϊμάνις είχε 9 πόντους-9 ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να επαναφέρουν τη διαφορά στους 17 πόντους, 46-29 πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους, 58-34 με 4:39 για την τρίτη περίοδο κι εκεί άλλαξε όλο το ματς! Το Περιστέρι με πλάνο και συνεργασίες επέστρεψε για τα καλά με τους Βασιλόπουλο-Γκρέι-Μπεντίλ και τη συνδρομή αρχικά του Μουράτου, έφτασε σε απόσταση βολής, 74-71 αλλά οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βολές που τους αρκούσαν για να πάρουν τη νίκη, σχεδόν με το ίδιο σκορ που είχαν νικήσει και στην κανονική περίοδο (77-73).

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71