Ο Ήφαιστος Λήμνου πέτυχε μια ακόμα νίκη στη Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά σε φιλικό αγώνα με τον Άρη, του οποίου επικράτησε με 62-56 στο Nick Galis Hall.

Έπειτα από τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ, ο Ήφαιστος νίκησε και τον Άρη έχοντας πάλι για πρώτο σκόρερ τον Κώστα Γόντικα με 13 πόντους!

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου προηγήθηκε 23-12 στο 16′ και 32-25 στο ημίχρονο.

Με 13-0 σερί στην τρίτη περίοδο, ο Ήφαιστος ‘έφτασε στο +20, 49-29, αφού ο Άρης έμεινε χωρίς πόντο για έξι λεπτά!

Ο Άρης αφυπνίστηκε μείωσε μέχρι τους οκτώ (48-56) στο 37’ αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή.

Ήταν ο τελευταίος αγώνας του Άρη πριν από τον αγώνα του με την Ντιναμό στην Τυφλίδα (20/09) στο πλαίσιο του Α’ Προκριματικού γύρου του Basketball Champions League.

Για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν αγωνίστηκε ο Γκάρι ΜακΓκι διότι αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο λαγονοψοΐτη (ένας μυς που συνδέει τα πόδια με τη σπονδυλική στήλη) πριν από τον αγώνα και προφυλάχθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 25-32, 34-49, 56-62

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς 5, Κάιζερ 5, Βεργίνης, Μποχωρίδης 13(2), Φλιώνης 5(1), Μπελ 2, Νταλό 4, Χρηστίδης 1, Σλαφτσάκης 9(1), Χάρις 9(1), Αγγέλου 3(1).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10(2), Μανωλόπουλος 10(2), Μπρέιζελτον 5, Σμιθ , Σταμάτης, Διαμαντάκος 6, Χαριτόπουλος 4, Μούρτος 4, Γόντικας 13, Γαρέζος, Γουίγκινς 10(1).