Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση, καλύτερη κι από τη Μόσχα, πραγματοποίησε στο Βερολίνο ο Ολυμπιακός (4-6) και νίκησε με 99-80 την Άλμπα (3-7) στη 10η Αγωνιστική της Euroleague!

Με αιχμή την καλή του άμυνα στην αρχή, η οποία του έδωσε τρομερό ρυθμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός πέτυχε την 4η νίκη του στη διοργάνωση και πλέον βλέπει διαφορετικά το μέλλον του στη Euroleague!

Πολύ συγκεντρωμένος στο πλάνο του κι αποτελεσματικός, ο Ολυμπιακός έβαλε από την αρχή τις βάσεις για να κυριαρχήσει στο παρκέ.

Άρχισε τον αγώνα με 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και με το καλάθι του Γουίλι Ριντ πήγε σε διψήφια διαφορά, 18-8 μόλις μετά από 6:30 αγώνα!

Η επίθεσή του, ήταν πράγματι τέλεια, όλα όμως άρχιζαν από την άμυνα, καθώς η Άλμπα, είναι ιδιαιτέρως παραγωγική στις συνεργασίες της, τις οποίες προφανώς κι είχε διαβάσει κι αντιμετώπιζε ο Ολυμπιακός!

Δείτε τη συνεργασία Ρότσεστι-Ριντ για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του Ολυμπιακού με 8-18!

Με τον Πρίντεζη και τον Ρούμπιτ να κάνουν το τέλειο παιχνίδι επιθετικά, ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά! 25-11 και 30-17 στο δεκάλεπτο και με το καλάθι και φάουλ του Μιλουτίνοβ έφτασε στο +22, 49-27 με 3:27 για το ημίχρονο!

Πλέον ο Ολυμπιακός είχε πάρει το πάνω χέρι… παντού! Σε όλους τους τομείς! Και κυρίως, ήταν γεμάτος σιγουριά, αυτοπεποίθηση και με το αίσθημα υπεροχής ολοκλήρωσε το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο με 55-38.

Αν έλειπαν κι οι έξι πόντοι στο φινάλε από τους Γερμανούς, θα ‘ταν ένα από τα καλύτερα ημίχρονα της ιστoρίας του στη Euroleague!

Mε 21/31 σουτ, έλεγχο του ριμπάουντ και λιγότερα λάθη από τους γηπεδούχους, η ομάδα του Κεστούρις Κεμζούρα έκανε το καλύτερό της φετινό παιχνίδι! Ναι! Καλύτερο κι από τη Μόσχα!

O Mπράντον Πολ έγινε ο πέμπτος παίκτης του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων, χάρη στα τρίποντά του, στην τελευταία περίοδο.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ποτέ, κυρίως λόγω  της συμπεριφοράς του.

Συγκεντρωμένος, με νωπές τις μνήμες από το Μόναχο, έβγαλε και την τελευταία περίοδο ως “αφεντικό” του αγώνα, δεν διακινδύνευσε τίποτε κι έφτασε στη νίκη με 99-80 στην πιο εμφατική φετινή του εμφάνιση!

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99