Λούτσιτς-Τόμιτς
Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με τον Άντε Τόμιτς

Με buzzer beater του πρώην… Καταλανού, Πέτερι Κόπονεν, η Μπάγερν Μονάχου (13-15) λύγισε με 73-71 την Μπαρτσελόνα (16-12), το βράδυ της Πέμπτης (21/3) στο “Audi Dome”, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ, ενώ η Μπαρτσελόνα θα είναι εκτός απροόπτου 5η (αντιμετωπίζει εντός έδρας Μπούντουτσνοστ και Χίμκι στις δύο τελευταίες αγωνιστικές) και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την, οριστικά τέταρτη, Αναντολού Εφές (κέρδισε 91-84 την Μπούντουτσνοστ).

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 7 πόντους (21-28), όμως οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς είχαν τις απαντήσεις και ισοφάρισαν σε 28-28 στο 17′.

Σίνγκλετον-Γουίλιαμς
Ο Κρις Σίνγκλετον με τον Ντέρικ Γουίλιαμς

Στο τέλος του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 0-11 και ξέφυγε με 32-43, με τους Κρις Σίνγκλετον και Άντε Τόμιτς να κυριαρχούν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά με 65-63 στο 37′ με τρίποντο του Πέτερι Κόπονεν και το ματς έγινε θρίλερ. Με το σκορ στο 67-67 στο 39′, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το 70-67.

Η Μπάγερν έκανε σκόπιμα φάουλ στον Ερτέλ, ο οποίος με 2/2 βολές μείωσε σε 70-69, ο Ντζέντοβιτς είχε 1/2 (71-69), ο Μπλάζιτς είχε 2/2 για το 71-71, για να έρθει το buzzer beater του Κόπονεν να “σκοτώσει” τους Καταλανούς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-36, 49-56, 73-71

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων:

Μπάγερν

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης, με το κρίσιμο τρίποντο του Λούτσιτς και το νικητήριο buzzer beater του Κόπονεν: