Μέιερ

Η Οστάνδη μετά το “διπλό” στο Στρασβούργο, πήρε μία ακόμα σπουδαία νίκη στην Πάτρα με αντίπαλο τον Προμηθέα (88-84), για την 8η αγωνιστική του BCL παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Τόνι Μέιερ (33 πόντοι).

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Οστάνδη να μπαίνει πολύ δυνατά και να αιφνιδιάζει τον Προμηθέα Πάτρας. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν δύο φορές με +6 (6-0, 10-4), αλλά ο Προμηθέας κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και πήρε το πρώτο του προβάδισμα 4 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, με τρίποντο του Τόνι Μέιερ (13-12).

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν αρκετά σουτ τριών πόντων, αλλά ο Προμηθέας Πάτρας ήταν αυτός που ευστόχησε καθώς η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 1 (22-21) μετά από τρεις εύστοχες βολές του Ρίον Μπράουν.

Σημαντικό στοιχείο για τον αγώνα ήταν η ευστοχία των γηπεδούχων στις ελεύθερες βολές, καθώς είχαν 10/11.

Η δεύτερη περίοδος άνοιξε όπως η αρχή του αγώνα, με την Οστάνδη να τρέχει ένα σερί 7-0 και να προηγείται εκ νέου με 6 (28-22), αλλά δεν έδειξε την ίδια σοβαρότητα στην άμυνα, καθώς οι Βέλγοι συμπλήρωσαν τα 5 ομαδικά φάουλ πριν τα πρώτα 3 λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου.

Με τον Ρίον Μπράουν να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της Πάτρας με τρίποντό του (33-32), 5:30 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν έπαιξε πολύ καλή άμυνα και η Οστάνδη κατάφερε να ανεβάσει πολύ το σκορ στην ανάπαυλα.

Ωστόσο, με τον Τόνι Μέιερ να κάνει ένα φοβερό παιχνίδι, σημειώνοντας 22 πόντους (4/5 διπ., 4/6 τριπ., 2/2 ελεύθερες βολές) και τον Προμηθέα να έχει χάσει μόλις 2 βολές (15/17), η πατρινή ομάδα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (49-46).

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα ο Προμηθέας Πάτρας έκανε ότι και οι αντίπαλοί του στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έτρεξε γρήγορα ένα 6-0 (52-49) και στη συνέχεια κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους (63-57).

Βέβαια, η Οστάνδη έδειξε ότι δεν θα παρατήσει τον αγώνα και η περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να προηγείται με 1 (63-62).

Η Οστάνδη μπήκε πολύ καλύτερα στην τελευταία περίοδο του αγώνα και προηγήθηκε με το αγαπημένο της +6 (76-70). Ο Μπράουν όμως μείωσε με τρίποντο και φάουλ στους 2 (76-74), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και απαντούσαν σε κάθε επίθεση του Προμηθέα.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με τη διαφορά να είναι στο +3 για την Οστάνδη (82-79) ο Προμηθέας Πάτρας έχασε 4 ευκαιρίες για να μειώσει.

Τελικά, η Οστάνδη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-5, ενώ ο Προμηθέας Πάτρας υποχώρησε στο 5-3.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν ο Τόνι Μέιερ με 33 πόντους (8/10 διπ., 5/8 τριπ., 2/2 βολ.) και 6 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν και ο Ρίον Μπράουντ με 21 πόντους (3/6 τριπ., 8/8 βολ.).

Για τους νικητές καλύτερος ήταν ο Τι Τζέι Γουίλιαμς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Επίσης, καλός ήταν και ο Νεντίμ Μπουζά με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 21 (3), Γκίκας 5 (1), Λίποβι 1, Μέιερ 33 (8/10 διπ., 5/8 τριπ., 2/2 βολ.), Έλις 1, Γερομιχαλός 2, Χολ 8, Σανδραμάνης, Παρκς 11, Σαλούστρος 2, Τσαϊρέλης, Όντουμ.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Τζόρτζεβιτς 4, Ντζούρισιτς 11, Φίλερ 11 (1), Κέστελουτ 9, Λασίσι, Μπούζα 14 (2), Ντεζιρόν 4, Γουίλιαμς 17, Λάμπρεχτ 2, Μάριτς 7, Μουέμα 3 (1), Σβαρτς 6 (2).