Άλλη… ομάδα μοιάζει πλέον μετά τις αλλαγές η Λάρισα, που με τον Μπράντον Ρας στη σύνθεσή της, νίκησε το Ρέθυμνο με 82-65 στη Νέαπολη το Σάββατο και το έφτασε στη βαθμολογία με ρεκόρ 3-7.

Ο νεοαποκτηθείς Μπράντον Ρας έδωσε τεράστια βοήθεια στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, η οποία είχε σε καλή μέρα τον Νώντα Παπαντωνίου, τον Χάρις, τον Παρκς, καθώς και τον πρώην παίκτη του Ρεθύμνου, Άντονι Χίκι, κι ειδικά στο β’ μέρος που τον χρειάστηκε!

Αγωνία στο Ρέθυμνο, γιατί προς το τέλος του αγώνα τραυματίστηκε ο Κόνερ Φράνκαμπ με τους Κρητικούς να βρίσκονται εν αναμονή της διάγνωσης του καλύτερου παίκτη τους…

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Με την αύρα του Μπράντον Ρας και την ώθηση του Τερέλ Παρκς, η Λάρισα έκανε ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο απέναντι στο Ρέθυμνο!

Προηγήθηκε 27-13 στο δεκάλεπτο κι έφτασε στο 36-15 του 12:35, το 45-23 του 16:03 και το 52-29 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 52-31.

Ο Τερέλ Παρκς είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ από την πρώτη περίοδο, ενώ ο Μπράντον Ρας και ο Νώντας Παπαντωνίου συνέχισαν να βομβαρδίζουν στη β’ περίοδο. Ειδικά ο άλλοτε ΝΒΑερς Μπράντον Ρας, έδειξε στο ντεμπούτο του στη Λάρισα και παρά τη μακρά αγωνιστική του απραξία, ότι έχει τεράστια ποιότητα και βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Το Ρέθυμνο “φόρεσε” την άσχημη εικόνα που έχει φέτος μακριά από την Κρήτη. Κακή άμυνα, δίχως ιδιαίτερη διάθεση, με πολύ περιορισμένες λύσεις ακολουθούσε από νωρίς στο σκορ, δίχως προοπτική να απειλήσει.

allstarbasket.grΗ ομάδα του Ζιάγκου έβγαλε κάποια αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε τη διαφορά παίζοντας σχετικά καλή άμυνα και στις αρχές της τέταρτης περιόδου πλησίασε μέχρι τους 8 πόντους, 71-63.

Με ηγέτη τον Παπαντωνίου, η Λάρισα, δεν επέτρεψε στο Ρέθυμνο να ελπίζει σε τίποτα καλύτερο και διπλασίασε μέχρι τέλους τη διαφορά, σε ένα σκορ με μεγάλη σημασία για δύο ομάδες με κοινό στόχο την αποφυγή του υποβιβασμού!

Ήταν η έκτη ήττα του Ρεθύμνου σε έξι εκτός έδρας αγώνες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65