Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-71 στον πρώτο του φιλικό αγώνα με την Άλμπα στο Βερολίνο, το βράδυ της Πέμπτης (24/09).

Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε πρώτα στην άμυνά του και στο δεύτερο ημίχρονο, στην επίθεση, για να πάρει διαφορά από τη γερμανική ομάδα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, έφυγε με διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (62-51 μετά το 39-35 του ημιχρόνου) προηγήθηκε και με 14 πόντους διαφορά, 67-53, στην αρχή της τέταρτης περιόδου για να χτίσει τη διαφορά ασφαλείας.

Η ομάδα του Ρενέσες μείωσε αρχικά 62-69 με ένα απίθανο τρίποντο του Μάτισεκ στη λήξη των 24” και έφτασε έως τους δύο πόντους, 71-73!

Εκεί όμως, μια καλή συνεργασία του Βασίλη Σπανούλη με τον Χασάν Μάρτιν, απέφερε το γκολ φάουλ του δεύτερου για το 76-71 υπέρ του Ολυμπιακού.

Κι ο αρχηγός των “ερυθρόλευκων” Βασίλης Σπανούλης διαμόρφωσε με ένα ζευγάρι βολών το τελικό 78-71.

Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με 21-14, πριν η Άλμπα προσπεράσει 21-22 με 0-8 σερί, αλλά Λιβιό Ζαν Σαρλ και Άαρον Χάρισον (κεντρική φωτό) τον ώθησαν να προηγηθεί στο ημίχρονο με 39-35.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Άλμπα: 19-21, 35-39, 51-62, 71-78

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 6(1), Σίβα 11 (2), Γκίφι 8(2), Ματισεκ 6(2), Σνάιντερ 5(1), Ολιντ 2, Φοντέκιο 5, Τίμαν 7(1), Γκρέιντζερ 10(2), Σίκμα 11, Λάμερς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 14 (1/1 δίπ., 4/6 τρ., 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1/1 τρ., 4 ριμπ., 1 κλ., 2 ασ.), Σπανούλης 9 (1τρ., 5 ριμπ., 2 ασ.), Σλούκας 4 (2 ασ.), Μάρτιν 7 (6 ριμπ., 3 ασ., 3 κοψ.), Βεζένκοφ 4 (1 κλ.), Πρίντεζης 1, Παπανικολάου 9 (3/3 τρ., 3 ασ.), Ζαν Σαρλ 10 (2/2 β., 4/5 διπ., 1 ασ.), Τζένκινς 3 (1τρ., 1 κλ., 1 ασ.), Έλις 10 (5/5 διπ., 5 ριμπ., ΜακΚίσικ 4 (1 ασ.).

Οι δύο ομάδες παίζουν ξανά φιλικό αγώνα την Παρασκευή (25/09) στις 20:00.