Ο Ολυμπιακός ήταν ο θριαμβευτής του πρώτου φετινού ελληνικού ντέρμπι, αφού νίκησε με 78-71 τον Παναθηναϊκό το βράδυ της Παρασκευής (09/10) στο ΟΑΚΑ, στη 2η αγωνιστική της Euroleague.

Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πιο έτοιμος, σαφώς από τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός ήταν ένα “κλικ” πιο μπροστά από τον αντίπαλό του στα βασικά κομμάτια του παιχνιδιού.

Στην εκτέλεση του πλάνου, στα ποσοστά ευστοχίας, στο ριμπάουντ, στην αναλογία ασίστ-λαθών.

Σε τέτοια ματς και οι ελάχιστες διαφορές σε αυτούς τους τομείς δίνουν τη νίκη σε όποιος υπερέχει κι ο Ολυμπιακός υστέρησε μόνο στο τρίποντο, αλλά κι ο Παναθηναϊκός κινήθηκε σε παρεμφερή επίπεδα (6/25 έναντι 5/27).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο 20άλεπτο του ντέρμπι του ΟΑΚΑ.

Στοχευμένα χτύπησε μέσα στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, με υπομονή, σωστές επιλογές και κυρίως με τους ψηλούς του. Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, Γιώργος Πρίντεζης έβαλε τις βάσεις, καθώς είχε 9 πόντους στο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-7 και 22-12.

Ο Παναθηναϊκός είχε ζήτημα στη δημιουργία και με εξαίρεση το ανοιχτό γήπεδο, αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Οι περιφερειακοί του, θα ‘θελαν να ξεχάσουν αυτό το πρώτο ημίχρονο, για τη μηδενική τους προσφορά.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +15, 33-18 και θα μπορούσε να κλείσει σε αυτά τα επίπεδα το ημίχρονο, αν ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος από τα 6.75μ. από όπου σπατάλησε σουτ, ενώ βρισκόταν πάνω από 70% σταθερά από κοντά και με τον Βεζένκοφ να ‘χει πάρει τη “σκυτάλη” από τον Πρίντεζη.

Η διαφορά έκλεισε στους 9 στο ημίχρονο, 35-44 αφού ο Άαρον Γουάιτ και ο Λεωνίδας Κασελάκης ευστόχησαν στις δύο τελευταίες απόπειρες του Παναθηναϊκού για τρεις πόντους, ενώ νωρίτερα, οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα είχαν 1/6!

Ο Κασελάκης αποδείχθηκε κλειδί δε, στο τέλος του 20άλεπτου, με τους 7 πόντους του που τον έφεραν στην πρώτη θέση των σκόρερ των γηπεδούχων!

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν πλέον αντιληφθεί ότι εάν μπορούσαν να πάρουν αυτό το παιχνίδι, ή έστω, να επιστρέψουν, έπρεπε να το κάνουν από την άμυνα.

Βελτίωσαν τις ατομικές άμυνες στο 1 vs 1, περιόρισαν τη δημιουργία του Ολυμπιακού, τον οδήγησαν σε λάθη (1 ασίστ για 4 λάθη η ομάδα του Μπαρτζώκα στη γ’ περίοδο) κι έτσι έμειναν μέσα στο παιχνίδι βελτιώνοντας αντίστοιχα τη δική τους αναλογία, που στο Γ’ δεκάλεπτο ήταν 4 ασίστ για ένα λάθος.

Παπαπέτρου και Φόστερ πρόσφεραν 13 από τους 22 πόντους της ομάδας τους στην τρίτη περίοδο και το κλέψιμο του Νέντοβιτς που τελείωσε με κάρφωμα -στο μόλις δεύτερο καλάθι του στη βραδιά- για το 57-62 αναπτέρωσε το ηθικό των “πράσινων” που είχαν βρεθεί στο -14, 44-58 στο πεντάλεπτο!

Το καμπανάκι όμως είχε χτυπήσει και για τον Ολυμπιακό που είδε τον Παναθηναϊκό να απειλεί για τα καλά στην έναρξη της τελευταίας περιόδου.

Όμως οι παίκτες του Βόβορα είχαν 0/8 τρίποντα στα έξι πρώτα λεπτά της Δ’ περιόδου κι ο Ολυμπιακός με τον ΜακΚίσικ που έγινε σημείο αναφοράς στην επίθεση μετά τον Πρίντεζη, και τη βελτίωση στο επιθετικό ριμπάουντ, πήρε πάλι διψήφιο προβάδισμα, 72-62.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς αποπειράθηκε να εξιλεωθεί για την εμφάνισή του στα 38 λεπτά και να γυρίσει μόνος του το ματς με 5 σερί πόντους, μειώνοντας 69-73. Όμως μετά πήρε τραβηγμένο τρίποντο από τα 10 μέτρα και δέχτηκε τεχνική ποινή για “φλόπινγκ”.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τον ενθουσιασμό του, κι ο Σπανούλης από τις βολές και ένα καλάθι του Χάρισον έδωσαν ασφάλεια στους φιλοξενούμενους.

Πλέον το χρονόμετρο μηδένιζε και δεν απέμεινε χρόνος για να αλλάξει κάτι συνταρακτικά.

Το συμπέρασμα είναι ότι στο τέλος της βραδιάς κάθε ομάδα πήρε αυτό που της άξιζε σε διάρκεια, στο μεγαλύτερο μέρος του 40άλεπτου όπου η εικόνα του Ολυμπιακού, ήταν καλύτερη, πιο ισορροπημένη.

Ασφαλώς είναι ακόμα αρχής της χρονιάς, μιας περίεργης και δύσκολης λόγω κορονοϊού χρονιάς κι οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης για να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα 12-22, 35-44, 57-62, 71-78

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Οι φωτογραφίες από το ΟΑΚΑ

“Πηγαδάκια” με Βόβορα-Μπαρτζώκα στο ΟΑΚΑ (pics)