Σε ένα πολύ χορταστικό ματς όπου οι δύο ομάδες πέτυχαν… 33 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε από το PAOK Sports Arena με 104-88 επί του ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου.

Συνεχίζοντας το αήττητο σερί του στην EKO Basket League και προσπαθώντας να ξεπεράσει τις ήττες στη Euroleague, λίγες ημέρες μετά τα 3/20 τρίποντα επί της Αρμάνι Μιλάνο ο Παναθηναϊκός έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν… βαρέλι από τα 6.75μ.!

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν 17/29 τρίποντα (!) με τον Τζίμερ Φριντέτ να έχει 6/7 (23π.-7 ασσίστ) και έφτασαν με πολύ υψηλά ποσοστά και στα δίποντα (21/34) στη νίκη, αφού είχαν προηγηθεί και με 30 πόντους διαφοράς, 85-55!

Ο ΠΑΟΚ μιμήθηκε τον αντίπαλό του στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με αιχμή τον Μπεστ (5/6 τρίποντα και 26π., οι 18 στο β’ μέρος), είχε συνολικά 16/34 από τα 6.75μ. τα 9/14 από αυτά στην τρίτη και τέταρτη περίοδο! Ο δε Εγκεκέζε (20π.) είχε 6/9!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Αμάνζε Εγκεκέζε του ΠΑΟΚ ήταν η έκπληξη με την έναρξη του αγώνα καθώς με δύο τρίποντά του οδήγησε την ομάδα του σε προβάδισμα 13-11 μετά από 4:39 αγώνα, ενώ με το τρίτο του τρίποντο μείωσε 22-23, πριν τελειώσει με 22-26 το Α’ δεκάλεπτο.

Με γρήγορο μπάσκετ, πολλά μακρινά σουτ, οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο μπάσκετ, αλλά ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ανταγωνιστικός για άλλα 3,5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Έχοντας μειώσει σε 30-35 είδε τον Παναθηναϊκό να του τρέχει 14-0 σερί και να φτάνει στο 49-30 με αιχμή τον Ντίνο Μήτογλου που πρόλαβε να πετύχει οκτώ πόντους σε ελάχιστο χρόνο και τον Τζίμερ Φριντέτ να είναι αλάνθαστος από μακριά.

Στο σερί υπήρχαν και 1/2 βολές από τις δύο τεχνικές ποινές που δέχτηκε ο ΠΑΟΚ, μια ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και μια ο πάγκος (Νίκος Σταυρόπουλος) όταν διαμμαρτυρήθηκαν σε δύο συνεχόμενες φάσεις με 3,5 λεπτά για το ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε ξανά σκορ με τον Νόουλς με 2:59 για τη λήξη κι ενώ είχε μείνει χωρίς πόντο για 3:30.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +20 (56-36) πριν λήξει με 56-38 το ημίχρονο, έχοντας απίθανα ποσοστά, με 14/20 δίποντα και 8/14 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ είχε “ατού” τα επιθετικά ριμπάουντ (7) αν κι αναλώθηκε σε περισσότερα τρίποντα (20) από δίποντα (17) στο πρώτο 20άλεπτο, δείχνοντας αδυναμία να πατήσει στην αντίπαλη ρακέτα.

με πολύ μεγάλη ευστοχία στο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μεγαλώνει τη διαφορά, μετά; το αρχικό 5-0 του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο! Μάλιστα έφτασε στα 13/21 τρίποντα με τη λήξη της Γ’ περιόδου, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 85-59,ενώ λίγο νωρίτερα βρέθηκε στο +30 με 85-55 με τους Καλάθη-Φριντέτ να κάνουν… διαγωνισμό στις ασίστ!

Αυτό το 4-0 του ΠΑΟΚ στο φινάλε της περιόδου, όμως, ήταν η απαρχή για ένα εντυπωσιακό σερί που έφτασε στο 17-0 για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη.

Ο Άαρον Μπστ άρχισε να βλέπει το καλάθι του Παναθηναϊκού σα… βαρέλι, ο ΠΑΟΚ έβγαλε γρήγορες επιθέσεις επειδή ο Παναθηναϊκός κόλλησε για 3,5 λεπτά στην άμυνα ζώνης του και μείωσε στο 72-85!

Ο Νικ Καλάθης έλυσε το “γόρδιο δεσμό” με τρίποντο (είχε 0/3 στη ζώνη ο Παναθηναϊκός) και τον ακολούθησε με ένα ακόμα ο Φριντέρ για το 91-72 με 5:10 για τη λήξη!

Ο… διαγωνισμός τριπόντων συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει τελικά στους 16 και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φεύγει με την 4η νίκη του στην EKO Basket League με 104-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-56, 59-85,  88-104