Τρίποντα

Μοιάζει απίθανο με την εικόνα που έχουμε σχηματίσει μέχρι στιγμής για τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, αλλά στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός σουτάρει αρκετά καλύτερα για τρεις πόντους από τον μεγάλο του αντίπαλο, Ολυμπιακό!

Όλο το βράδυ της Κυριακής 18/11 σημειώναμε με πόσα άστοχα τρίποντα άρχισε -και συνέχιζε- στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός!

Στην πρώτη περίοδο είχε 0/7 κι έφτασε στο 0/10, έπειτα από 1:08 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ήταν μέχρι να πάρει “το όπλο” του ο Νίκος Παππάς κι ευστοχήσει στο πρώτο σουτ έξω από τα 6.75μ. με 5:20 για το ημίχρονο, για να αλλάξει την ιστορία του ντέρμπι της Betshop Basket League!

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Παναθηναϊκός πέτυχε 7/16 τρίποντα (4/8 ο Παππάς, 3/8 οι υπόλοιποι) και πήρε το δεύτερο ντέρμπι σε διάστημα εννέα ημερών!

Το εντυπωσιακό στοιχείο όμως είναι η συνολική εικόνα του Παναθηναϊκού αλλά και του Ολυμπιακού με τις επιδόσεις τους έξω από τα 6.75μ.

Διότι για τον μεν Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ είχαμε σχηματίσει την εικόνα ότι φέτος στερείται το μακρινό σουτ, αλλά αυτό ισχύει μόνο στη Euroleague. Διότι στη Betshop Basket League, έπειτα από 6 αγώνες οι “πράσινοι” σουτάρουν με 40,94%.

Θα πείτε, λογικό είναι αφού στην Betshop Basket League το επίπεδο των αντιπάλων του Παναθηναϊκού δεν είναι ανάλογο με της Euroleague όπου ο Παναθηναϊκός σουτάρει με 30,2%.

Ναι, αλλά αυτό δεν ισχύει για τον Ολυμπιακό;

Τρίποντα

Διότι η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ σουτάρει με 34,03% στα τρίποντα στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ενώ στη Euroleague, σουτάρει… καλύτερα!

Στα ευρωπαϊκά του παιχνίδια ο Ολυμπιακός έχει ποσοστό 35% από τα 6.75μ.!

Οι καλύτεροι και οι χειρότεροι σε Πρωτάθλημα και Euroleague

Στο ελληνικό Πρωτάθλημα καλύτερη ομάδα από τα 6.75μ. είναι ο ΠΑΟΚ με ποσοστό 41,34% και δεύτερος είναι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με το 40,94%.

Καμία άλλη ομάδα δεν έχει πάνω από 40%, ενώ ιστορικό χαμηλό συνιστά μέχρι τώρα το 22,14% του Χολαργού.