Ζενίτ

Με τον Κέβιν Πάνγκος να πραγματοποιεί ένα τρομερό παιχνίδι, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα με 76-75, για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα παιχνίδι, που ο Ερυθρός Αστέρας μετρούσε πέντε σημαντικές απουσίες, η Ζενίτ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση.

Η ρωσική ομάδα είχε χτίσει μία σημαντική διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (36-48), αλλά οι γηπεδούχοι με τον Τζόρνταν Λόιντ (21 π., 4 ριμπ., 3 ασ.) τους οδηγεί επιθετικά, κατάφεραν να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην τέταρτη περίοδο και με το σκορ στο 69-72, ο Νταβίντοβατς ισοφάρισε για τον Ερυθρό Αστέρα, με τον Ντόμπριτς στη συνέχεια να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Ωστόσο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς ο Γκουντάιτις κέρδισε βολές, ευστόχησε στην πρώτη, ο Πονίτκα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Πάνγκος (25 π., 7 ασ.) έδωσε το τελικό χτύπημα στον Ερυθρό Αστέρα, ευστοχώντας σε τρίποντο για το 75-76.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Τζόρνταν Λόιντ έχασε σχεδόν μόνος του ένα λέι απ, με τον Κέι Σι Ρίβερς να παίρνει το ριμπάουντ και το φάουλ. Αν και ο Αμερικανός έχασε τις βολές, δεν στοίχησε στην ομάδα του και έτσι η Ζενίτ πήρε ένα μεγάλο “διπλό”.

Η Ζενίτ μετά από τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 14-9, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε στο 7-17.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-48, 56-61, 75-76