Ο Πανιώνιος “βομβάρδισε” το Ιβανώφειο το απόγευμα του Σαββάτου (26/10) με 14/23 τρίποντα και πέτυχε μια μεγάλη νίκη με το εντυπωσιακό 101-96 επί του Ηρακλή, στην 5η αγωνιστική της EKO Basket League!

Ο Μουχάμεντ Πάσαλιτς πέτυχε 16 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Σαμάρντο Σάμιουελς (20π. με 3/4 τριπ), Δημήτρη Βεργίνη (15π π. με 4/6 τριπ., 7 ριμπ. 4 ασ.) και Φώτη Λαμπρόπουλο (13π. με 3/4 τριπ., 7 ριμπ. 3 ασ.) εξέπληξαν τον Ηρακλή που ασφαλώς και δεν περίμενε τέτοιο ρεσιτάλ, στο ντεμπούτο του Λίνου Γαβριήλ στον πάγκο του Πανιώνιου!

Η εξέλιξη του αγώνα

Αν και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11 πόντους έπειτα από 3:08 στη Β’ περίοδο, 32-21, χάρη σε 7 πόντους του Κακαρδούδη στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος απάντησε με “βροχή” τριπόντων και σερί 15-0 για να προσπεράσει μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά με 36-32!

Ο Σάμιουελς με τον Βεργίνη κατά πρώτο λόγο και ο Λαμπρόπουλος κατά δεύτερο, έδωσαν στην ομάδα της Νέας Σμύρνης πολλές λύσεις κι εξέθεσαν την άμυνα του Ηρακλή.

Ο Πανιώνιος συντήρησε το προβάδισμα μέχρι τη λήξη, παρά το προσωρινό προσπέρασμα, 37-36 και 39-38 του Ηρακλή.

allstarbasket.grΟ “βομβαρδισμός” των “κυανέρυθρων” από τα 6.75μ. συνεχίστηκε και στην Γ’ περίοδο!

Με ηγέτη τον Σάμιουελς και πολλές λύσεις, αφού πια ο πάγκος του Πανιώνιο έχει να προσφέρει παίκτες, ο Πανιώνιος είχε άλλα 5/9 τρίποντα στο δεκάλεπτο και παρά την πίεση του Ηρακλή διατήρησε το προβάδισμα, με 73-67.

Ο Πάσαλιτς είχε πάρει μπροστά, σε αντίθεση με τον 1 πόντο που πέτυχε στο πρώτο μέρος, ήταν ο ηγέτης της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, όπου άρχισε να κουράζεται ο Σάμιουελς.

allstarbasket.grΜαζί με τον Βεργίνη διατήρησαν τον καλό ρυθμό και κυρίως τις σωστές επιλογές από μακριά.

Τα 14/23 τρίποντα της ομάδας του Γαβριήλ αλλά και οι 17/20 βολές στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ποσοστά… νίκης για τον Πανιώνιο που βλέπει πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του στην EKO Basket League!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-45, 67-73, 96-101