Ο Γιάννης Αθηναίου πέτυχε τους πέντε τελευταίους πόντους του ΠΑΟΚ στην παράταση και τον οδήγησε σε νίκη επί του Περιστερίου με 92-90 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” σε αγώνα που έγινε για την ενίσχυση των πυρόπληκτων της Αττικής.

Ήταν ο πρώτος αγώνας του Αθηναίου με την νέα του ομάδα, κι έβγαλε όλη του την όρεξη στο επιπλέον πεντάλεπτο όπου πέτυχε 7 από τους 15 πόντους του, και κυρίως το τρίποντο για το 88-87 υπέρ του ΠΑΟΚ, και κατόπιν το τελευταίο νικητήριο καλάθι για το 92-90!

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 49-40 στο ημίχρονο, με 70-55 και 73-62 στην τρίτη περίοδο ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ισοφάρισε με τρίποντο για το 83-83 και ο φιλικός αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ηγήθηκε του Περιστερίου μαζί με τον Στίβεν Γκρέι  νεοαποκτηθή Ντάνιελ, ωστόσο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ηττήθηκε από εκείνη του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 49-40, 73-64, 83-83 (καν. αγ.), 90-92 (παρ.)

Διαιτητές: Μάνος, Δεσλής, Τσαρούχα

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Βασιλόπουλος 17 (3), Χάροου 12, Γκρέι 17 (5), Σκορδίλης 2, Σίρκο 6, Μπεντίλ 9 (1), Κλαρκ 5 (1), Ντάνιελ 16, Αγραβάνης, Μουράτος 6.

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 10, Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Πόουπ 9 (1), Χάτσερ 12 (2), Αθηναίου 15 (2), Γκάρετ,5.