Ελευθερούπολη-ΠΑΟΚ φιλικό

Με νίκη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, καθώς επικράτησε με 82-71 της Ελευθερούπουλης στην Καβάλα.

Η ενημέρωση της ΚΑΕ ΠΑΟΚ για το φιλικό:

Μετά από δύο εβδομάδες σκληρών προπονήσεων και με την κούραση εμφανή, το σημερινό φιλικό στην Ελευθερούπολη ήταν μία πρώτη ευκαιρία για τον κόουτς Λυκογιάννη, για πολλές δοκιμές και χρήσιμα συμπεράσματα.

Ράιλι, Χαντς, Σαλούστρος, Μαργαρίτης και Ρένφρο ήταν στην αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ mateco, που βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Ελευθερούπολη προηγήθηκε 15-11, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ mateco με σερί 0-14 και να προηγηθεί για πρώτη φορά με διαφορά 10 πόντων (15-25 στο 9΄). Στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους 6 (20-26).

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα δημιούργησε διαφορά 19 πόντων (22-41) έχοντας τον πλήρη έλεγχο στη ροή του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι, κατάφεραν και πάλι να μειώσουν τη διαφορά στους 13 (33-46) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο κόουτς Λυκογιάννης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, ενώ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον 18χρονο Θοδωρή Κωνσταντινίδη στην πεντάδα, μαζί με τους Ράιλι, Χαντς, Πόλι και Ρένφρο. Ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά (33-50), ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-53 (25’). Με πλουραλισμό στην επίθεση και περισσότερη πίεση στην άμυνα, η διαφορά επέστρεψε στους 13 (50-63) στη λήξη της τρίτης περιόδου, που ήταν και η λιγότερη παραγωγική στο παιχνίδι.

Έχοντας τον έλεγχο και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco έφτασε στη νίκη, διατηρώντας ουσιαστικά τη διαφορά που είχε δημιουργήσει.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Μπακάλης, Ελευθεριάδης

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-46, 50-63, 71-82

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΠΟΥΛΗΣ: Τουτζιαράκης 12 (1), Ναούμης 9 (3), Τσουμάνης 4, Γράβας 8 (1), Φιλοξενίδης 4, Σκουλίδας 9 (2), Ξύδης, Χαντσον 9 (1), Βύρλας 10, Αμπατζάς 6 (1).

ΠΑΟΚ mateco: Ντάρκο-Κέλι 10 (1), Ραίλι 2, Τσιακμάς 5 (1), Χαντς 13 (2), Μαργαρίτης 16 (2), Πόλι 6, Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 7, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 6, Σαλούστρος 8 (1), Ρένφρο 6.