Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην Πυλαία, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 79-72 στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της Stoiximan Basket League!

Με κορυφαίο τον Μάλκολμ Γκρίφιν που μίλησε στα κρίσιμα σημεία, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να πιστοποιεί την αγωνιστική της πρόοδο, καθώς έφτασε το ρεκόρ της στο 6-5, κι ενώ την Τετάρτη που έρχεται δίνει τον αγώνα με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, για να “κλείσει” και το “χρωστούμενο” ματς του Α’ γύρου.

Ο Ηρακλής το πάλεψε, έβγαλε καλές στιγμές και από το β’ δεκάλεπτο έφερε τον αγώνα στα ίσια, αλλά στο τέλος, υστέρησε επιθετικά και δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά που δημιούργησε ο ΠΑΟΚ.

Το σημείο που έκανε όλη τη διαφορά ήρθε στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου.

Ο Ηρακλής είχε μειώσει 57-56 στα 30′ με τον Γουίλιαμ Χάτσερ να έχει ηγετικό ρόλο, αφού ο Ολίβιερ Χάνλαν είχε μείνει στους 13 πόντους του πρώτου μέρους και προσπέρασε με  58-57, όμως για 4 λεπτά, δεν κατάφερε να βρει σκορ.

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν πέτυχε 5 από τους επόμενους 12 πόντους του ΠΑΟΚ ο οποίος προηγήθηκε με 70-58 με το τρίποντο του Μπιτς με πέντε λεπτά για τη λήξη!

Πλέον η ομάδα του Στέργιου Καλύβα έπρεπε να κυνηγήσει τον αντίπαλό της, να βρει εύκολο σκορ, αλλά ήταν το σημείο που ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγάλη σοβαρότητα και προσοχή και μόνο στο τελευταίο λεπτό έκανε κάποια λάθη για να μειωθεί η διαφορά, αλλά πλέον, ο Ηρακλής δεν είχε άλλον χρόνο.

Ο Ζερμέιν Λοβ πέτυχε 10 από τους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, 10 είχε ο Κονατέ και 9 ο Τέρνερ.

Ο Χάνλαν τελείωσε με 17 πόντους για τον Ηρακλή, 11 είχε ο Χάτσερ κι από 10 Καββαδάς και Μπόουλιν.

Όμως ο “γηραιός” έπεσε στο 5-7 και συνεχίζει να χάνει έδαφος στο βαθμολογικό πίνακα.

Κράτησε πάντως τη διαφορά της νίκης του στον πρώτο γύρο, όπου είχε επικρατήσει με 75-57 στο Ιβανώφειο.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72