Τον Γιώργο Παπαγιάννη, αποθέωσε μέσα στα αποδυτήρια της ομάδας του, ο Ρικ Πιτίνο, έπειτα από τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν Μονάχου, με 98-83, την Τετάρτη (15/01) στο ΟΑΚΑ.

Ο Αμερικανός προπονητής του Παναθηναϊκού, στην ομιλία που συνηθίζει να κάνει έπειτα από τους αγώνες, στα αποδυτήρια, αποθέωσε τον Γιώργο Παπαγιάννη για την παρουσία του στον αγώνα με την Μπάγερν!

Ο Παπαγιάννης έκανε τέσσερα μπλοκ, πήρε 5 ριμπάουντ και πέτυχε 8 πόντους κι ήταν από τους πιο σημαντικούς παίκτες, ειδικά στην τελευταία περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +15!

Μόλις ο Ρικ Πιτίνο ολοκλήρωσε τα εγκώμια για τον Παπαγιάννη, όλοι οι συμπαίκτες του αποθέωσαν με τη σειρά τους τον 22χρονο σέντερ!

Έπειτα ο “Hall Of Famer” κόουτς των “πρασίνων” μίλησε στη συνέντευξη Τύπου:

Ήταν απολαυστικό το παιχνίδι. Δείξαμε θέληση και πήραμε την νίκη. Ο Παπαγιάννης ήταν απίστευτος. Ανέλαβε δράση. Ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, αλλά και στα ριμπάουντ στα 18′ που αγωνίστηκε. Είμαι περήφανος για εκείνον. Του ζήτησα χθες να πάρει 12 ριμπάουντ και να κάνει 5 τάπες. Πήρε 5 ριμπάουντ και έκανε 4 κοψίματα. Αν έπαιζε νορμάλ λεπτά, θα είχε βραδιά καριέρας“.

Σχετικά με τα 20 παραπάνω ριμπάουντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, σχολίασε:Είπα στο ημίχρονο πως τα βασικά μας λάθη τους επέτρεψαν να επιστρέψουν στο ματς. Όταν σουτάρει ο αντίπαλος με 50% τρίποντο, θα ηττηθείς. Όμως, τα ριμπάουντ μας ήταν σε εξαιρετικό επίπεδο, όπως και η άμυνά μας στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Παπαγιάννης έπαιξε στο 1ο και το 4ο δεκάλεπτο, ήταν ο κοινός παρονομαστής. Ήταν θαυμάσιος, πήρε πάνω του φάσεις – κλειδιά. Έκανε το καλύτερό του παιχνίδι. Ελπίζω αυτό να τον ανεβάζει σε ένα νέο επίπεδο“.

Σε ερώτηση για τα τρίποντα των Γερμανών στο ξεκίνημα και το τι άλλαξε μετά το 27′, σημείωσε:Δεχτήκαμε πολλά τρίποντα και κάναμε μια αλλαγή. Στο pick ‘n roll δίναμε βοήθεια και στις περιστροφές οι καλοί τους σουτέρ στις γωνίες έβρισκαν ελεύθερα σουτ. Κάναμε κάποιες προσαρμογές. Είπαμε στην άμυνά μας να παίξει πιο ανοιχτά στο 2-2 και να μην δώσει τόσες βοήθειες.

Βγήκαμε πιο επιθετικά. Στο 4ο δεκάλεπτο παίξαμε σκληρά στην άμυνα, σηκωθήκαμε από τα πόδια μας, πήραμε τα ριμπάουντ. Ήταν η καλύτερη αμυντική μας επίδοση σε 4ο δεκάλεπτο και χαίρομαι που το είδα αυτό.

Οι παίκτες μου δουλεύουν πάρα πολύ σκληρά στις προπονήσεις. Γι’ αυτό και είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Παπαγιάννης ήταν εκτός φόρμας, τώρα είναι σε καταπληκτική φόρμα. Όλοι οι παίκτες είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Η φυσική μας κατάσταση ήταν ένα σημαντικό κομμάτι για την νίκη“.

Όσο για το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις που ακολουθεί και αν η νίκη επί της Μπάγερν αποτελεί οδηγό για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, τόνισε:Η Ζαλγκίρις παίζει πολύ καλό παιχνίδι. Παραλίγο να κερδίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Φενέρ και η Ζαλγκίρις παίζουν πολύ καλά αυτό το διάστημα. Πρέπει να είμαστε πολύ καλοί για να κερδίσουμε. Θέλουμε και τον κόσμο μας. Το πρόγραμμα σε βοηθάει να κάνεις τα σερί, μπαίνουμε σε αυτή τη φάση πλέον. Όταν είσαι προπονητής των Νικς ή των Σέλτικς και έχεις μπροστά σου αγώνες με τους Κλίπερς, τους Λέικερς και τους Γουόριορς δεν μπορείς να κάνεις σερί. Το θέμα είναι να εκμεταλλευτείς το πρόγραμμα, όταν είναι ευνοϊκό για εσένα, μόλις επιστρέψεις σπίτι σου“.

Δείτε πώς ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μπάγερν στο ΟΑΚΑ (video)

Το ευχαριστώ του Παπαγιάννη στον Πιτίνο!