Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 75-72 επί του Ήφαιστου στη Λήμνο πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (26/10) ο Προμηθέας Πάτρας.

Ο Λίποβι με τον Χολ, έβαλαν τις βάσεις, όμως η καταλυτική παρουσία του Δημήτρη Αγραβάνη στο δεύτερο ημίχρονο, σε συνδυασμό με την άμυνα της ομάδας του Μάκη Γιατρά, της έδωσαν τη νίκη στην 5η αγωνιστική της EKO Basket League.

Ο Ολεκσάντερ Λίποβι πέτυχε 13 πόντους στην Α’ περίοδο, με 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα και μαζί με τον Μπόγρη και τον Χολ έβαλαν τον Προμηθέα στη θέση του οδηγού. Με 17-8 έπειτα από 5:43 αγώνα και 23-18 στο δεκάλεπτο.

Ο Σμιθ ήταν “μπλοκαρισμένος” από τους φιλοξενούμενους, ο Έβανς έπαιρνε τα ριμπάουντ αλλά δεν είχε σκορ κι οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση από δύο Έλληνες: Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη πέτυχαν από επτά πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Συνέβαλαν δε στο 8-0 σερί στις αρχές της β’ περιόδου, με το οποίο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου προσπέρασε με 26-23!

allstarbasket.grΟ Προμηθέας απάντησε, ο Λάνγκστον Χολ έκανε καλή δουλειά και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το δικό τους 9-0 (για το υπέρ τους 32-26) κι έφτασαν αργότερα στο +7 (36-29) προν πάνε στο ημίχρονο με 40-35 με καλάθι και φάουλ του Χολ στο 1 δευτερόλεπτο.

Ο Τζέρι Σμιθ πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους του Ήφαιστου στη Γ’ περίοδο, για να ισοφαρίσει η ομάδα της Λήμνου σε 42-42. Όμως ο Ήφαιστος δεν βρήκε άλλον παίκτη, πλάι στον Αμερικανό του και δεν εκμεταλλεύτηκε το κακό επιθετικά δεκάλεπτο του Προμηθέα. Οι δύο ομάδες είχαν δώσει πια την έμφαση στην άμυνά τους.

Ο Μπόγρης με τον Αγραβάνη κράτησαν επιθετικά την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ώστε να διατηρήσει το προβάδισμα του ημιχρόνου και στο 30:00, με 55-50.

allstarbasket.grΟ Προμηθέας έκανε 8-0 σερί στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη προηγήθηκε με 65-54 με 5:53 για τη λήξη. Ο Αγραβάνης, πέτυχε 11 από ους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, αποτελώντας τον επιπλέον παίκτη που έψαχνε για επιθετικές λύσεις ο Προμηθέας.

Ο Ήφαιστος προσπάθησε, ο Σμιθ είχε πάρει μπροστά, μείωσε  σε 67-71 και λίγο αργότερα ο Λιτλ σε 72-74 με 9,8 δεύτερα για τη λήξη. Ο Φίλερ έγραψε το τελικό 75-72 με 1/2 βολές και ο Λιτλ έχασε το τρίποντο για να πάει τον αγώνα στην παράταση, αφού η άμυνα του Προμηθέα του έκρυψε το οπτικό πεδίο κι έκανε airball>

Τα δεκάλεπτα: 18-23,  35-40, 50-55, 72-75