Ευρεία νίκη πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας στο Ιβανόφειο, όπου επικράτησε του Ηρακλή των πολλών απουσιών, με 82-44 στο πλαίσιο του τουρνουά “Μαυροσκούφεια”, το απόγευμα της Τετάρτης (18/09).

Ο Ηρακλής αγωνίστηκε δίχως τους Σμιθ, Ζάρα, Καββαδά, Μανωλόπουλο και Σούλερ και ταυτόχρονα ο Προμηθέας Πάτρας ήταν καταιγιστικός από την αρχή! Στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα, είχε 7/8 τρίποντα με τον Φίλερ να έχει 4/5!

Προηγήθηκε 33-16 στο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής, αντέδρασε για να λήξει το ημίχρονο με 30-48, ωστόσο στο δεύτερο μισό η -φιλική πάντα- μάχη έμοιαζε άνιση.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε επιμέρους σκορ 34-14 στο δεύτερο 20άλεπτο, καθώς κράτησε τον Ηρακλή σε μόλις τρεις πόντους στην τρίτη περίοδο κι άλλους 11 στην Δ’!

Τα δεκάλεπτα: 16-33, 30-48, 33-67, 44-82.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Οκερέαφορ 7 (1), Ντέιβις 7, Φίλλιος 5 (1), Κακαρούδης 6 (1), Νικολαΐδης, Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς 2, Χάνλαν 10 (1), Νώτης, Γκάρετ 6, Πετανίδης 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 8 (2), Μπαμπ 3 (1), Λίποβι 3 (1), Καφέζας 7 (1), Αγραβάνης, Λόουερι 14 (1), Κασελάκης 11 (1), Κατσίβελης 2, Φίλερ 12 (4), Μπόγρης 8, Έλις 8, Μαντζούκας 7 (1).