Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν ο νικητής στον εξ αναβολής αγώνα της τετάρτης (31/30 για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League με 90-69 επί του Άρη στην Πάτρα.

Καλύτερος, πληρέστερος, πολύ πιο αθλητικός από τον αντίπαλό του, ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε τα πλεονεκτήματα του και με δύο καλά δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τέταρτο, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-5.

Ο Άρης είχε καλή παρουσία για περίπου 30 λεπτά, προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά πολύ άσχημο τελείωμα, καθώς έχασε την τελευταία περίοδο με 25-9, αδικώντας την εικόνα και την προσπάθειά του.

Ο Άρης άρχισε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 26-19 για να φτάσει λίγο αργότερα στο +10, 29-19.

Κυρίως με άμυνα ζώνης στην άμυνά του, είχε κρατήσει τον Προμηθέα χαμηλά και με ψηλά ποσοστά ευστοχίας και κύριους εκδραστές των επιθέσεών του, Ντεκόζι και Ντραγκίσεβιτς είχε το προβάδισμα.

Δείτε μια όμορφη συνεργασία του Μάριο Λιτλ με τον Κουίντον Ντεκόζι στην πρώτη περίοδο:

Τα αδέλφια Γκραντ έβγαλαν τον Προμηθέα από την άβολη θέση αλλά κυρίως ήταν η ταχύτητα των γηποεδούχων που έκανε τη διαφορά.

Απέναντι σε πιο βαριά ομάδα, με πιο λίγες επιλογές, οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό και προσπέερασαν 40-37 με 4:50 για το ημίχρονο. ο Άρης ισοφάρισε 40-40 με 3΅53 για το τέλος, αλλά ο Προμηθέας έκλεισε με 9-0 το ημίχρονο για το μεγαλύτερο προβάδισμά του, 49-40.

Οι Άρης μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο, είχε ξεκουραστεί κι είχε δυνάμεις στην άμυνα, κρατώντας τον Προμηθέα σε 0/7 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο.

Με τον Γιάννη Κουζέλογλου να πετυχαίνει 7 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ ήταν άποντος στο ημίχρονο, ο Άρης ισοφάρισε 51-51. Ο Έβανς ξύπνησε τον Προμηθέα και με τον Αγραβάνη οι γηπεδούχοι απάντησαν και προηγήθηκαν 63-53. Πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη διαφορά στο 65-60.

Η εικόνα της τελευταίας περιόδου μόνο ντέρμπι δεν αποδείχθηκε κι ας αναμενόταν, με βάση την εικόνα των πρώτων 30 λεπτών.

Ο Προμηθέας κυριάρχησε, ο Άρης ξέμεινε από δυνάμεις, και μόνο ο Ντραγκίσεβιτς  (κορυφαίος με 18π.) έμεινε να παλεύει.

Για αυτό και το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 25-9, κάνοντας πάλι, όπως στη β’ περίοδο (3014) τη μεγάλη διαφορά, όταν το χρειάστηκε η ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Ο Τζέριαν Γκραντ είχε 18 πόντους και 8 ασίστ για τους νικητές, ο Αγκμπελίζ 14, ο Τζεράι Γκραντ 12, 11 ο Δημήτρης Αγραβάνης και 10 ο Έβανς.

Για τον Άρη, μετά τον Ντραγκίσεβιτς, ο Ντεκόζι πέτυχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69