Τζόρνταν Θίοντορ

Το Περιστέρι έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ για ένα ημίχρονο, την Κυριακή (20/01) στο ΟΑΚΑ, κι ο νέος Αμερικανός της, Θίοντορ έπαιξαν σαν… Τζόρνταν, όπως είναι και το μκρό του όνομα για να φτάσει η ομάδα του Λούκα Μπάνκι σε επιβλητική νίκη με 96-70!

Ο Θίοντορ τα έκανε- σχεδόν- όλα και κυρίως οδήγησε την ΑΕΚ στην αντεπίθεση και στο φοβερό της διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο όπου κατάπιε τον αντίπαλό της.

Η ΑΕΚ είναι πλέον τρίτη, αφήνοντας τέταρτο το Περιστέρι του οποίου πλεονεκτεί στην ισοβαθμία αφού είχε χάσει με τρεις πόντους στον Α’ γύρο.

ΑΕΚ-Περιστέρι
Ο Βινς Χάντερ

Η ΑΕΚ άντλησε ενέργεια αλλά και κίνητρο από το υψηλό επίπεδο στο οποίο στάθηκε στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλός της, το Περιστέρι!

Όπως είχε κάνει ξανά στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό αλλά και στο ΣΕΦ, στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό, μολονότι την Κυριακή στερήθηε πάλι των υπηρεσιών του Ράιαν Χάροου λόγω τραυματισμού στη μέση!

Τα παιδιά του Αργύρη Πεδουλάκη συνήλθαν από το γρήγορο 11-1 στην αρχή του αγώνα, προηγήθηκαν με 23-21 στο δεκάλεπτο κι έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Λούκα Μπάνκι.

Ένας από τους τελευταίους που προστέθηκαν στο ρόστερ της ΑΕΚ, ο Τζόρνταν Θίοντορ, ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης

Με μαγική εμφάνιση ξύπνησε την ομάδα του, έβαλε σχεδόν όλα τα σουτ (13 πόντους στο ημίχρονο με 6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές 2 ασίστ) και κατ’ επέκταση ξύπνησε και τον κόσμο της ΑΕΚ ο οποίος μπήκε στην εξίσωση του αγώνα!

Μαζί με τον Χάντερ και τον Λαρεντζάκη, τράβηξαν την ΑΕΚ που έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 49-44, σε ένα ματς με απίθανο ρυθμό και πολύ ψηλό σκορ, κόντρα στη λογική και κυρίως τη φιλοσοφία των δύο ομάδων και των προπονητών τους, που φημίζονται για την έμφαση που δίνουν στην πίσω πλευρά!

Ο Σίρκο με τον Σκορδίλη, και τη συνδρομή του Μουράτου, ήταν οι καύτεροι παίκτες του Περιστερίου στο πρώτο μισό.

Ο Ντούσαν Σάκοτα

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και παρέσυρε το Περιστέρι με την ορμή της! Άρχισε με 8-0 τη Γ’ περίοδο, πήγε στο 61-48 στα 7:15 με 18 πόντους του Θίοντορ που συνέχισε να βομβαρδίζει και έφτασε τη διαφορά στους 24 πόντους, με 76-52 λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 76-56.

Μόνο ο Γάιος Σκορδίλης κι ο πιτσιρικάς γκαρντ, Ζώης Καράμπελας, στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων για τους φιλοξενούμενους, που τράκαραν στην άμυνα και την ενέργεια της ΑΕΚ.

Ο Ζώης Καράμπελας

Αποκορύφωμα αυτής, η φάση του αγώνα που άρχισε με κόψιμο του Χάντερ στον Βασιλόπουλο και τελείωσε στο τρανζίσιον με άλει ουπ του Θίοντορ στον Μάλκολμ Γκρίφιν για ένα απίθανο κάρφωμα και φάουλ!

Το τρομερό κάρφωμα του Μάλκολμ Γκρίφιν

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, ούτε και μειώθηκε η διάθεση της ΑΕΚ να προσφέρει θέαμα στο κοινό της που τη στήριξε τόσο με την πολυπληθή του παρουσία όσο και με τη φωνή του.

Η τελική διαφορά των 26 πόντων καταδεικνύει την τεράστια διαφορά των δύο ομάδων στο β’ εικοσάλεπτο όπου το επιμέρους σκόρ ήταν 47-26 για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Τζέιμς 4, Σάκοτα 13 (3), Τσαλμπούρης, Θίοντορ 22 (1), Γκρίφιν 7 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Ματσιούλις 13 (3), Λαρεντζάκης 15 (2), Χάντερ 12, Σαντ-Ρος 4, Ρογκαβόπουλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 6 (1), Γκρέι 12 (2), Σίρκο 3, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 3 (1), Μουράτος 6, Σκορδίλης 15 (7/9 διπ.), Φιλιππάκος, Αγραβάνης, Μπέντιλ 4 (1), Καράμπελας 8 (2).