Ανοιχτή παραμένει η πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League για την πλειονότητα των ομάδων στους πέντε ομίλους που είχε αγώνες την Τρίτη (22/12), ενώ στο EuroCup, η Μπούρσασπορ πέτυχε νίκη γοήτρου επί της Ναντέρ.

Στο Basketball Champions League εκτός από τον αγώνα Περιστέρι-Στρασμπούρ 76-79, το πρόγραμμα είχε άλλες τέσσερις αναμετρήσεις την Τρίτη (22/12).

H Σαραγόσα γνώρισε την πρώτη της ήττα στην Ουγγαρία από τη Σομπατέλι στον Δ’ όμιλο, ενώ στον Ζ’ όμιλο, η Χάποελ Ιερουσαλήμ έχασε στη Βοσνία και κινδυνεύει με αποκλεισμό!

Η κάτοχος του τροπαίου Μπούργκος πέρασε από την Τουρκία με 74-71 (Χόρτον 20π., κεντρική φωτογραφία) επί της Νταρουσάφακα και οδεύει προς τους “16”.

EuroCup

Βίρτους Μπολόνια-Ανδόρρα 92-81 (Άνταμς 33, Γουίμς 18 – Γιέλινεκ 21)

Ναντέρ-Μπούρσασπορ 90-91 (παρ.)

Στην Προύσα με τυπικά γηπεδούχο τη γαλλική Ναντέρ η Μπούρσασπορ που είχε 0-7 στον όμιλο που βρίσκεται και ο Προμηθέας, νίκησε στην παράταση με 91-90!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 81-81 αφού στην τελευταία περίοδο η Μπούρσασπορ γύρισε από το -10!

Η Μπούρσασπορ είναι αδιάφορη, ενώ η Ναντέρ έχει προκριθεί αλλά ήθελε τη νίκη για καλύτερο πλασάρισμα για τους ομίλους του Top-16!

Οι δύο ομάδες παίζουν πάλι Τετάρτη (23/12, 19:00) ξανά στο ίδιο γήπεδο και με τυπικά γηπεδούχο αυτή τη φορά την τουρκική ομάδα για τη 10η αγωνιστική των ομίλων.

Για να ολοκληρωθεί ο όμιλος εκκρεμεί και το Προμηθέας Πάτρας-Μπούρσασπορ (29/12,  17:00).