Ολυμπιακός

Με τρεις γκαρντ σε σπουδαία επιθετική βραδιά ο Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης στη Euroleague με τη νίκη του, 88-83 το βράδυ της Πέμπτης (22/11) στο ΣΕΦ!

Ο Βασίλης Σπανούλης με τον Γουίλιαμς Γκος στο πρώτο μέρος και ο Γιάνις Στρέλνιεκς στο δεύτερο ήταν οι στυλοβάτες της 5ης νίκης του Ολυμπιακού στη Euroleague σε ένα σκληρό παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα με μεγάλο βάθος, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν χωρίς τον Σέρχιο Γιουλ και τον Γκουστάβο Αγιόν.

Πάνω που ‘χε “φουντώσει” η συζήτηση για ενίσχυση της περιφέρειας του Ολυμπιακού, οι τρεις παίκτες του πέτυχαν 58 από τους 88 πόντους της ομάδας τους σε ένα τόσο δύσκολο και καθοριστικό για τη συνέχεια αγώνα.

Το γρήγορο 2-7 της Ρεάλ Μαδρίτης στο δίλεπτο, έγινε σύντομα παρελθόν μόλις ο Ντέιβιντ Μπλατ αποφάσισε να κάνει πιο λογικό το σχήμα με τον Βασίλη Σπανούλη αντί του Τίμα, δίπλα στον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, έκανε σερί 11-0 κι επιμέρους 14-2 για να προσπεράσει 16-9.

Ο Σπανούλης πρόλαβε να πετύχει 7 πόντους και να δώσει δύο ασίστ σε 6:15 συμμετοχής, ο ΛεΝτέι ανταποκρίθηκε όταν πάτησε παρκέ και η ελληνική ομάδα είχε βάλει ήδη 29 πόντους στο δεκάλεπτο στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης που είχε 22.

Ολυμπιακός

Το “ερυθρόλευκο” πάρτι στο παρκέ του ΣΕΦ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τον Βασίλη Σπανούλη να φτάνει τους 16 πόντους με 4/4 τρίποντα σε 9:53 συμμετοχής στο πρώτο 20άλεπτο (!!!) και τον Γουίλιαμς Γκος να τον… φτάνει με τη λήξη στους 16 πόντους (σε 14:19) με 2/2 τριπ., 4/6 δίποντα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε γυρίσει από το -10 (32-22 σε 32-32) με τον Φερνάντεθ να φτάνει τους 11 πόντους από 3/5 τρίποντα, αλλά γρήγορα οι “ερυθρόλευκοι’ έχτισαν πάλι τη διψήφια διαφορά!

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε μόνο ένα επιθετικό από τα 16 που διεκδικήθηκαν στην αντίπαλη ρακέτα και με αναλογία 12-5 ασίστ προς λάθη όλα πήγαιναν τέλεια για τον Ολυμπιακό που είχε ήδη ενθουσιάσει το κοινό του στο στάδιο του Φαλήρου!

Ολυμπιακός

Η Ρεάλ Μαδρίτης μάς έδειξε στην τρίτη περίοδο ότι μπορεί να παίξει και άμυνα.

Κράτησε χαμηλά το σκορ του Ολυμπιακού έπειτα από το… “πατατράκ” του πρώτου ημιχρόνου Σπανούλης και Γουίλιαμς Γκος μαζί έβαλαν 2 πόντους στην τρίτη περίοδο κι ο Ολυμπιακός σκόραρε με το σταγονόμετρο σε αυτό το δεκάλεπτο: 3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, έναντι 10/19 σουτ της Ρεάλ που ισοφάρισε 65-65 στο 30′. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε περισσότερα λάθη, λόγω της πίεσης στην μπάλα, κι έτσι έχασε όσα έχτισε στο πρώτο μισό του ματς!

Ο Κάρολ πέτυχε 8 πόντους σε αυτή την περίοδο για να ηγηθεί της αντεπίθεσης των Ισπανών, κι ο Καμπάτσο είχε φτάσει ήδη στις 12 ασίστ!

Ολυμπιακός

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ακολούθησε στα βήματα των Σπανούλη-Γουίλιαμς Γκος, από το πρώτο ημίχρονο κι ήταν ο γκαρντ – κλειδί για να επιβάλλει πάλι ο Ολυμπιακός το δικό του νόμο στο παρκέ!

Ο Λετονός, άποντος στα 20 πρώτα λεπτά, και με 7 πόντους στην τρίτη περίοδο πέτυχε τους 8 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο κι έδωσε την ασίστ για το γκολ φάουλ του ΛεΝτέι για το 76-68 με 5:26 για το φινάλε.

Με τραυματία τον Ρούντι Φερνάντεθ που υπέστη διάστρεμμα, ο Ολυμπιακός κράτησε δίχως καλάθι τη Ρεάλ για σχεδόν 8 λεπτά στην τελευταία περίοδο κι οι Μαδριλένοι σκόραραν μόνο με βολές. Με τα δύο της πρώτα των Καμπάτσο και Ράντολφ η Ρεάλ μείωσε στο 80-75 με 1:33.

Το τελευταίο λεπτό κράτησε περίπου… επτά λεπτά της ώρας αφού οι δύο ομάδες πέρασαν τον περισσότερο χρόνο στη γραμμή των βολών!

Στα 19 δεύτερα ο Καμπάτσο υπέπεσε σε παράβαση 3 δευτερολέπτων και με 2 βολές ο Γουίλιαμς Γκος έκανε το 84-78 στα 17. Ο Καμπάτσο μείωσε 84-80 κι έχασε τη βολή από το φάουλ που κέρδισε, ο Πρίντεζης έχασε το δικό του ζευγάρι, ο Φερνάντεθ που μπήκε για τα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσε 84/81 με 1/2. Ο Γουίλιαμς Γκος ήταν αλάνθαστος για το  86-81 και για το 88-83 στα 4 δεύτερα μετά το καλάθι του Ράντολφ κι ο Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης στην 9η αγωνιστική της Euroleague!

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 52-41, 65-65, 88-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 23 (9/10 βολές, 2/4 τριπ.), Τολιόπουλος, Σπανούλης 20 (5/6 τριπ.), Τίμα, Μιλουτίνοβ 8, Στρέλνιεκς 15 (2), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 9 (2), Φερνάντεθ 12 (3), Καμπάτσο 14 (1/6 τριπ., 13 ασίστ), Ρέγιες 2, Γιούστα, Κάρολ 16 (4/7 τριπ.) , Ταβάρες 7 (10 ριμπ.), Ντεκ 7 (1), Πρέπελιτς 3 (1), Τόμπκινς 8, Τέιλορ 5 (1).