Η Γερμανία του Χένρικ Ροντλ ολοκλήρωσε το θαύμα της στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Σπλιτ καθώς στον τελικό της Κυριακής νίκησε και τη Βραζιλία με 75-64 και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Μια μέρα μετά την ιστορική της νίκη επί της Κροατίας στον ημιτελικό, η Γερμανία νίκησε και τη Βραζιλία του… Κροάτη προπονητή, Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς, κόντρα στα προγνωστικά!

Στον όμιλο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο θα έχει αντιπάλους τις Αυστραλία, Νιγηρία και τη νικήτρια του Προολυμπιακού Τουρνουά του Βελιγραδίου.

Ο Μο Βάγκνερ  (κεντρική φωτογραφία) έκανε το παιχνίδι της ζωής του και πέτυχε για τη Γερμανία 28 πόντους με 6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/11 βολές, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ κι έκανε 3 κλεψίματα!

Η Γερμανία πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τη β’ περίοδο, κράτησε χαμηλά στο σκορ τους Βραζιλιάνους και στην τελευταία περίοδο έφυγε και με διψήφια διαφορά!

Ο Ρόμπιν Μπένζινγκ πέτυχε άλλους 13 πόντους για τη Γερμανία, ενώ ο Γιοχάνες Φόικγτμαν είχε 8 πόντους-11 ριμπάουντ.

Η Βραζιλία είχε πρώτο σκόρερ τον Άντερσον Βαρεζάο με 14 πόντους (7/7 δίπ.), ενώ 10 πέτυχε ο άλλος βετεράνος της ομάδας, Άλεξ Γκαρσία.

Ο Μπενίτε είχε 3/18 σουτ (!), ο Χουέρτας δεν φάνηκε κι η Βραζιλία έμεινε με την απογοήτευση αφού είχε κάνει καλές εμφανίσεις πριν από τον τελικό.

Αυτή θα είναι η πέμπτη παρουσία της Γερμανίας σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Είχε λάβει μέρος ως διοργανώτρια το 1936 στο Βερολίνο και το 1972 στο Μόναχο, ενώ είχε προκριθεί το 1992 στη Βαρκελώνη (εις βάρος της Ελλάδας) από το Προολυμπιακό της Μούρθια, με ηγέτη τον Ντέτλεφ Σρεμπφ και το 2008 στο Πεκίνο, από το Προολυμπιακό της Αθήνας έχοντας στις τάξεις της τον τεράστιο Ντιρκ Νοβίτσκι!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-34, 52-46, 75-64

Τον αγώνα παρακολούθησε κι η μητέρα του Κροάτη προπονητή της Βραζιλίας, Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς, Μπιζέρκα, μητέρα φυσικά και του πρόωρα χαμένου Ντράζεν…

Η Μπιζέρκα Πέτροβιτς

Το πανόραμα των τεσσάρων Προολυμπιακών Τουρνουά

Οι όμιλοι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Λιθουανία-Σλοβενία 85-96: Ο μάγος Ντόντσιτς την έστειλε στους Ολυμπιακούς Αγώνες! (gallery)