Γκραν Κανάρια-Παναθηναϊκός

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στη σεζόν πήρε ο Παναθηναϊκός, το βράδυ της Πέμπτης (28/02) καθώς επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 99-80 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-13!

Διατηρεί δε ζωντανές τις ελπίδες του για να προλάβει την οκτάδα, αλλά πλέον χρειάζεται κι άλλες νίκες μακριά από το ΟΑΚΑ.

Αλλά την Πέμπτη η ομάδα του Ρικ Πιτίνο διέκοψε το σερί εννέα συνεχόμενων ηττών εκτός έδρας, καθώς είχε να πανηγυρίσει σχεδόν… τέσσερις μήνες! Την τελευταία του (και μοναδική) την είχε πετύχει στις 2 Νοεμβρίου 2018 στην Ποντγκόριτσα επί της Μπούντουτσνοστ!

Όμως αυτή τη φορά οι παίκτες της ελληνικής ομάδας ήταν αποφασισμένοι. Και σχεδόν η πλειονότητα όσων επιστράτευσε ο Αμερικανός προπονητής απέδωσαν σε ψηλά επίπεδα, με τους Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη μάλιστα να κάνει ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση σε τουλάχιστον πόντους και αξιολόγηση!

Θανάσης Αντετοκούνμπο

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σχεδόν άριστος επιθετικά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχασε μόλις τρία σουτ (12/15) στην πρώτη περίοδο ωστόσο το προβάδισμά του ήταν μόλις στους δύο πόντους (28-26). Κι αυτό διότι δεν απέφυγε τα λάθη, προφανώς θέμα βιασύνης, ενώ οι αργές επιστροφές σε ένα τόσο ελεύθερο στιλ παιχνιδιού που έχει υιοθετήσει η ισπανική ομάδα, της έδιναν, με τη σειρά της, αρκετά εύκολα καλάθια.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βελτίωσαν κάπως την αμυντική τους εικόνα στη δεύτερη περίοδο, για ένα μικρό διάστημα περιόρισαν και τα λάθη τους και με ηγέτη στο σκοράρισμα τον Θανάση Αντετοκούνμπο έφτασαν τη διαφορά στους 12 πόντους. Πήγαν στο 44-32 με 2:32 για το ημίχρονο τρέχοντας 16-0 σερί σε περίπου πέντε λεπτά, αφού είχαν βρεθεί στην αρχή του δεκαλέπτου να χάνουν 32-28.

Ντίνος Μήτογλου

Επέτρεψαν όμως στους γηπεδούχους να απαντήσουμε με 8-0 σε διάστημα σχεδόν ενός λεπτού και τελικά το ημίχρονο τελείωσε με μόλις πέντε πόντους διαφοράς 50-45 κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε αξιόλογα ποσοστά: 18/24 δίποντα και 3/5 τρίποντα!

Κι η εξήγηση είναι οι οκτώ παραπάνω επιθέσεις που έκανε η Γκραν Κανάρια, αφού είχε +3 επιθετικά ριμπάουντ και 5 λιγότερα λάθη, αφού οι παίκτες του Πιτίνο είχαν ήδη 12 από το ημίχρονο!

Ο Κιθ Λάνγκφορντ

Το πάθημα έγινε μάθημα στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας ήταν πιο προσεκτικοί, μείωσαν αισθητά τις χαμένες μπάλες και συνέχισαν να επιτίθενται… μετά μανίας στο ζωγραφιστό.

Τα ποσοστά του Παναθηναϊκού όσο κυλούσε ο αγώνες… αυξάνονταν μέσα από το ζωγραφιστό, με τους Παπαγιάννη-Αντετοκούνμπο να κάνουν εμφανίσεις με ρεκόρ καριέρας (σε πόντους και αξιολόγηση), τον Κιθ Λάνγκφορντ να εκτελεί από παντού κι η διαφορά άρχισε να παγιώνεται άνω των πέντε πόντων αρχικά.

Αν δεν είχαν και φάουλ ο Καλάθης με τον Αντετοκούνμπο, μάλιστα κι έπαιζαν περισσότερο στην τρίτη περίοδο, ίσως η αγωνία να είχε λήξει πολύ νωρίτερα.

Ο Νικ Καλάθης

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 73-66 για τον Παναθηναϊκό που έφτασε νωρίς-νωρίς στο +15 στην τέταρτη περίοδο, 84-69 με 6:54 για τη λήξη του αγώνα.

Η Γκραν Κανάρια δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά. Ο Ραμπασέδα που έκανε ζημιά με 17 πόντους (4/4 τρίποντα) στο ημίχρονο είχε “σιγήσει” κι η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή τους, τους 18 πόντους, 93-75 με σχεδόν δύο λεπτά για τη λήξη.

Πλέον στην Γκραν Κανάρια Αρένα ακουγόταν μόνο το τραγούδι των φίλων του Παναθηναϊκού, με την ελπίδα για την πρόκριση στα play offs να έχει επιστρέψει πιο ισχυρή από ποτέ τουλάχιστον τους δύο τελευταίους μήνες.