Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στον Άρη, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 97-67, στο πλαίσιο του “bwin Monday Night Against Covid-19”.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι φιλανθρωπικού σκοπού, τα φώτα της δημοσιότητας ήταν στραμμένα στις δωρεές της ΚΑΕ Ολυμπιακός, βοηθώντας και αυτή στη μάχη κατά του κορονοϊού. Αλλά και η δράση μέσα στο παρκέ ήταν αρκετή, ειδικά στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, τον Σακίλ ΜακΚίσικ και τον Κώστα Σλούκα και με αρκετά μεγάλο ροτέισον, έδειξε να δυσκολεύεται. Ο Άρης, ο οποίος και αυτός αγωνίστηκε με απουσίες και πολλές δοκιμές, κοίταξε στα μάτια τους “ερυθρόλευκους”.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε μόλις στο +2 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (26-24), με τον Άρη να παραμένει στο κυνήγι του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έδειξε την ανάλογη ψυχραιμία και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (49-42).

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν μεγαλύτερη όρεξη και με τους Κώστα Κουφό και Γιαννούλη Λαρεντζάκη να οδηγούν την επίθεση της ομάδας τους κατάφεραν άμεσα να ανεβάσουν τη διαφορά αρκετά ψηλά.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 78-54 με το Έλληνα γκαρντ να είναι πολύ κοντά στο double-double, καθώς ολοκλήρωσε την περίοδο με 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ από την άλλη ο Κουφός τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η φάση του αγώνα:

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν διαδικαστικό, με τον Ολυμπιακό να έχει ανεβάσει πάρα πολύ ψηλά τη διαφορά. Μάλιστα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Χρηστίδη, Κολοβέρο και Νικολαΐδη.

Εν τέλει ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Άρη με 97-67 και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε για τη Euroleague (26/03, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-42, 78-54, 97-67